• 2015-08-04

Jazzowy sierpień nad Bałtykiem w ramach Energa Sopot Classic

Początek sierpnia w Operze Leśnej stoi pod znakiem jazzowych dźwięków zza oceanu. Główną rolę podczas piątego, jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Energa Sopot Classic odegra bowiem George Gershwin i jego muzyka. Wydarzenie będzie okazją do wysłuchania utworów stanowiących esencję muzyki amerykańskiej pierwszej połowy XX wieku. Podczas festiwalowego tygodnia nie zabraknie także koncertu polskiej muzyki współczesnej, któremu towarzyszyć będzie swego rodzaju potyczka na nuty –  finał 3. Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego.

Energa Sopot Classic 2015 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Energa Sopot Classic 2015 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert inauguracyjny Festiwalu był wielkim świętem muzyki amerykańskiej pierwszej połowy XX wieku. Tego sierpniowego wieczoru w amfiteatrze Opery Leśnej wybrzmiały znane i uwielbiane przez publiczność dzieła George’a Gershwina. W programie koncertu znalazły się tak znakomite i rozpoznawalne dzieła jak choćby Błękitna Rapsodia czy Amerykanin w Paryżu. Arie i duety z opery Porgy and Bess, takie jak między innymi Summertime czy I Love You Porgy zostały wykonane w Sopocie po raz pierwszy – w 80. rocznicę premiery broadwayowskiej i hollywoodzkiej. Ta wielka muzyczna gala była okazją, aby zobaczyć i usłyszeć amerykańskie gwiazdy operowe, które przybyły nad Bałtyk na spotkanie z sopocką publicznością. Gośćmi specjalnymi była sopranistka Laquita Mitchell oraz baryton Kenneth Overton. Wieczór uświetnił także występ polskiego pianisty Adama Makowicza, który został włączony w poczet czterystu najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki. Opera Leśna, jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie była miejscem wystawiania oper – wydarzenie stanowiło zatem powrót do jej korzeni w atrakcyjnej koncertowej formie.

Drugi z koncertów Energa Sopot Classic kultywuje tradycję obecności muzyki polskiej na festiwalowych scenach. Od początku swego istnienia Festiwal wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów, a także prezentuje osiągnięcia kompozytorów nowej muzyki polskiej. Nadchodząca edycja sprzęga się z finałem 3. Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Program drugiego festiwalowego koncertu obejmować będzie utwór tegorocznego laureata, który publiczność będzie miała okazję usłyszeć w zestawieniu z kompozycjami członków jury oraz patrona konkursu – Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbędzie się 5 sierpnia w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, położonej w malowniczej scenerii Opery Leśnej.

Trzeci festiwalowy koncert, Flamenco na plaży, ponownie przeniesie słuchaczy poza mury filharmonii i zaprezentuje klasykę wraz z jej ogromnym ładunkiem rozrywkowym. Tym razem organizatorzy zaprosili grupę flamenco z… Włoch. Liderem zespołu jest Livio Gianola – uznany w świecie wirtuoz gitary ośmiostrunowej. Podczas koncertu będzie można poczuć gorącą atmosferę muzyki hiszpańskiej – wraz z muzykami wystąpi tancerka flamenco. To wszystko w wyjątkowym miejscu – koncert odbędzie się 7 sierpnia w Zatoce Sztuki.

Finał Festiwalu na scenie Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot nastąpi 9 sierpnia. Sopoccy muzycy spotkają się z trębaczem Reinholdem Friedrichem. Artysta znany jest z tego, że natychmiast absorbuje słuchaczy, wciąga ich w fascynujący i mało znany świat trąbki. Usłyszymy Koncert E-dur na trąbkę i orkiestrę Hummla, Kasację G-dur KV 63 Mozarta i Symfonię F-dur nr 89 Haydna, a także dzieło Szostakowicza Koncert na trąbkę, fortepian i orkiestrę c-moll op 35, które muzyk wykona z japońską pianistką Erico Takezawa.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot zagra pod batutą maestro Wojciecha Rajskiego.

V Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Energa Sopot Classic 2015
Grupa Energa
Od 2 do 9 sierpnia 2015 roku
Sopot

Dodaj komentarz