Józef Piłsudski w karykaturze

Na rynku w Kielcach będzie można oglądać wystawę zorganizowaną przez Muzeum Historii Kielc zatytułowaną Józef Piłsudski w karykaturze.

Wystawa „Józef Piłsudski w karykaturze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Józef Piłsudski w karykaturze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Piłsudski (1867–1935) jest powszechnie kojarzony jako twórca I Kompanii Kadrowej, która stała się zalążkiem Legionów Polskich – oddziałów wojskowych walczących z armią rosyjską w czasie I wojny światowej. Jego zasługi dla odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku są niepodważalne i były wielokrotnie honorowane. Jednocześnie niewiele osób chyba wie, że w dwudziestoleciu międzywojennym była to jedna z najczęściej i najchętniej karykaturowanych postaci.

Komendant Legionów po 1918 roku brał czynny udział w życiu publicznym. Wysoka pozycja w hierarchii władzy, często kontrowersyjne działania, polegające przede wszystkim na walce z systemem parlamentarnym, a przy tym charakterystyczna sylwetka – wszystko to tworzyło wdzięczne pole dla artystów tworzących dla pism satyrycznych. Prasa tego rodzaju w II RP cieszyła się znaczną popularnością.

Przedstawione na wystawie grafiki pochodzą w większości z „Cyrulika Warszawskiego”, „Wróbli na dachu oraz „Muchy. Wymienione tytuły wychodziły najdłużej, miały wysokie nakłady i były najbardziej opiniotwórcze. Prezentowały przy tym znaczny poziom ikonograficznej satyry, zarówno pod względem artystycznym, jak i stosowanego humoru. Uzupełniają je przedwojenne rysunki ze zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wystawa planszowa Józef Piłsudski w karykaturze
Od 3 do 28 sierpnia 2015 roku
Muzeum Historii Kielc
Kielce

Dodaj komentarz