Autobiograficzna powieść norweskiej pisarki

Bezwzględna, okrutnie szczera, głęboko przemyślana – Te chwile, najnowsza powieść Herbjørg Wassmo, w czerwcu ukazała się w Polsce. Na kartach autobiograficznej książki norweska mistrzyni słowa – autorka Księgi Diny i Stulecia – kontynuuje rozrachunek z własną rodziną.

Herbjørg Wassmo, „Te chwile” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Herbjørg Wassmo, „Te chwile” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Ta książka to całe „jej” życie. „Ona”, bezimienna bohaterka Tych chwil, odsłania przed czytelnikami kolejne etapy żmudnej podróży przez swoją intymną historię – od dziewczynki, która dorastała w biedzie w Vesterålen, aż do pisarki u szczytu sławy, odnoszącej sukcesy członkini artystycznej elity. Życie „jej” ulepione jest z chwil, a motorem działań i najskuteczniejszym mechanizmem obronnym jest permanentna złość. Na kartach Tych chwil marzenia i fantazje nastolatki zderzają się ze strachem przed molestującym ojcem. Lęki młodej matki, widmo przemocy i zdrady kontrastują z momentami małżeńskiej sielanki, a potrzeba bycia akceptowaną z walką o uwolnienie się od cudzych oczekiwań i ciągłego poczucia wstydu.

O wszystkim Wassmo pisze bez ogródek, z właściwą sobie siłą i szczerością. Pozostaje przy tym subtelna i pełna wrażliwości, co pozwala jej w niezwykle kobiecy sposób oddać dramaturgię najbardziej nieprzyjemnych zdarzeń oraz nakreślić intrygujące portrety bohaterów. Autentyzm z jakim autorka snuje swoją opowieść nie pozostawia złudzeń – „ona” to właśnie Herbjørg Wassmo. Kobieta wrażliwa, silna, diabelnie utalentowana, czasami nieznośna. Dźwigająca przytłaczający bagaż doświadczeń i urazów, pełna sprzecznych emocji – miłości i radości, wściekłości i bólu.

Te chwile to wybitne dzieło Norweżki. Z jednej strony powieść – strumień świadomości. Z drugiej zaś wyjątkowo intensywny portret rodziny żyjącej na dalekiej Północy i pisarki, która „w zaduchu niewykonanych prac domowych, z ołówkiem w ręce, składa słowa”. To poruszająca autobiografia, której początki z łatwością odnajdziemy we wcześniejszych powieściach autorki, m.in. w Stuleciu (Smak Słowa, 2014).

Herbjørg Wassmo – norweska pisarka urodzona w 1942 roku w Vesterålen. Zadebiutowała w 1976 zbiorem wierszy Skrzydlaty zespół, zasłynęła jednak jako autorka znakomitych powieści, w tym trylogii poświęconych dwóm bohaterkom: Torze i Dinie. Wielokrotnie nagradzana, otrzymała między innymi prestiżową nagrodę literacką Rady Nordyckiej, Nagrodę Krytyków, Nagrodę Księgarzy oraz Nagrodę im. Amalie Skram. Najbardziej znanym jej dziełem jest Księga Diny, która została zekranizowana w 2002 roku. Herbjørg Wassmo napisała również wiele nowel i sztuk teatralnych. Jej książki zostały przetłumaczone na dwadzieścia sześć języków, między innymi angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski, japoński i hebrajski.

Herbjørg Wassmo, Te chwile
Premiera: 3 czerwca 2015 roku
Wydawnictwo Smak Słowa

Dodaj komentarz