• 2015-08-01

NInA na 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Już dziś w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą rozpoczyna się święto kina. Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi kinomani z całego kraju będą mogli obejrzeć m.in. koprodukcje Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), a także wziąć udział we współorganizowanym przez Instytut koncercie Wojtek Mazolewski Quintet.

9 Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (źródło: materiały prasowe)

9 Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (źródło: materiały prasowe)

Narodowy Instytut Audiowizualny po raz kolejny jest partnerem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jak co roku widzowie po dwóch stronach Wisły, w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą, będą mogli obejrzeć najważniejsze filmy polskie oraz zagraniczne premiery. W programie Festiwalu znalazły się trzy koprodukcje NInA: dokumenty Nieobecność Magdaleny Łazarkiewicz oraz Karski i władcy ludzkości Sławomira Grünberga, a także bardzo ciepło przyjęta na MFF w Karlowych Warach filmowa adaptacja sztuki teatralnej Między Nami Dobrze Jest w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej.

1 sierpnia o godz. 21.00 na festiwalowej scenie wystąpi Wojtek Mazolewski Quintet. Muzycy nie tylko zagrają swoje najlepsze jazzowe utwory, ale otrzymają również Złotą Płytę za album Polska. Gościnnie będzie im towarzyszyć wokalistka Natalia Przybysz. NInA jest koproducentem rejestracji otwarcia. Wszystkich, którzy nie będą mogli obejrzeć występu muzyków na żywo organizatorzy zapraszają 2 sierpnia o godz. 23.20 do TVP 2, na retransmisję koncertu. Dodatkowo grupy Wojtek Mazolewski Quintet można także posłuchać na portalu Ninateka.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin. Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Grażyna Torbicka.

PROGRAM

  • Nieobecność, reż. Magdalena Łazarkiewicz
    5 sierpnia, godz. 15.15, Kino pod Srebrną Gwiazdą

Osobista opowieść o zmarłym mężu, na którą składają się fragmenty filmów, etiud szkolnych, spektakli i wypowiedzi przyjaciół. Wspomnienie słynnego reżysera, który unieśmiertelnił festiwal w Jarocinie, odarte jest jednak z patosu. To ludzka historia człowieka, którego pasją były film i muzyka.

  • Karski i władcy ludzkości, reż. Sławomir Grünberg
    6 sierpnia, godz. 17.30, Kino pod Srebrną Gwiazdą

Film opowiada historię Jana Karskiego, bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Niekwestionowanym walorem filmu są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo.

  • Między nami dobrze jest, reż. Grzegorz Jarzyna
    7 sierpnia, godz. 19.30 Kino pod Srebrną Gwiazdą

Sztuka Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny to opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji ustrojowej. Głównymi bohaterkami są trzy kobiety, żyjące poniżej minimum socjalnego, mieszkające w ciasnej, warszawskiej kawalerce, osowiała staruszka na wózku inwalidzkim, żyjąca wspomnieniami z okresu II wojny światowej (Danuta Szaflarska), jej córka Halina (Magdalena Kuta) i wnuczka, Mała Metalowa Dziewczynka (Aleksandra Popławska).

Wojtek Mazolewski Quintet
1 sierpnia 2015 roku, godz. 21.00
Nieobecność
5 sierpnia 2015 roku, godz. 15.15
Karski i władcy ludzkości
6 sierpnia 2015 roku, godz. 17. 30
Między nami dobrze jest
7 sierpnia 2015 roku, godz. 19,30
W ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Kazimierz Dolny
Janowiec

Dodaj komentarz