• 2015-07-31

Transatlantyk Festival 2015 – Otwarty i glokalny

7 sierpnia w Poznaniu rozpocznie się 5. edycja Transatlantyk Festival. Od pierwszej edycji festiwal Transatlantyk zapewnia swojej publiczności kontakt nie tylko ze znakomitym światowym kinem i muzyką, ale także legendarnymi i młodymi twórcami z Polski i zagranicy.

Transatlantyk Festival 2015, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transatlantyk Festival 2015, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ostatnich 5 latach Transatlantyk Festival stał się jednym z najważniejszych i najdynamiczniej rozwijających się festiwali w Europie Środkowej. Kolejne 4 edycje zgromadziły w Poznaniu prawdziwe tłumy. Międzynarodowa publiczność obejrzała do tej pory łącznie 600 filmów na ponad 1000 pokazach kinowych i plenerowych. Przygotowano dla niej prawie 300 godzin warsztatów i prelekcji oraz zaproszono blisko 500 wybitnych twórców z Polski i zagranicy.

Od samego początku Transatlantyk jest festiwalem idei – otwartym i glokalnym, artystyczną platformą do rozmów o najważniejszych problemach i wyzwaniach naszej cywilizacji. Transatlantyk Festival 2015 ma stać się miejscem łączącym – poprzez ambitne obrazy, najlepszą muzykę i inspirujące wydarzenia edukacyjne – wszystkie pokolenia, ponad podziałami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi. Organizatorzy zapraszają w tym roku do udziału w kilkuset wydarzeniach zaplanowanych w ramach czterech filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji.

Na jubileuszową 5. edycję festiwalu organizatorzy zaprosili kolejnych wybitnych artystów – aktorów, reżyserów, kompozytorów, scenarzystów i scenografów. Swój udział potwierdził już jeden z najlepszych współczesnych aktorów charakterystycznych – Joe Pantoliano. Znany publiczności na całym świecie z takich filmów i seriali jak Matrix, Rodzina Soprano, Ścigany, Imperium Słońca czy obu części Bad Boys. Zagrał w blisko 170 obrazach kinowych, telewizyjnych oraz sztukach teatralnych. W swojej karierze zawodowej pracował z plejadą reżyserskich sław, w tym z m.in. Stevenem Spielbergiem, Christopherem Nolanem, Richardem Donnerem czy rodzeństwem Wachowskich. W 2003 roku Pantoliano wyreżyserował swój pierwszy film – Just Like Mona, do którego sam napisał scenariusz.

Na festiwalowym zielonym dywanie pojawią się w tym roku także inne niezwykłe kobiety: japońska reżyserka, producentka i scenarzystka Hisako Matsui, amerykańska producentka Mary Jane Skalski oraz dwie Polki – producentka oscarowej Idy Ewa Puszczyńska i znana przed wszystkim ze znakomitych dokumentów reżyserka i scenarzystka Karolina Bielawska. Swój udział w tegorocznej edycji potwierdził także reżyser Disco Polo Maciej Bochniak oraz jeden z najwybitniejszych polskich umysłów – prawnik, pisarz, wykładowca i działacz społeczny Wiktor Osiatyński. W Poznaniu pojawią się również: dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk oraz w kategorii debiutów: amerykańskie reżyserki Kathleen Davison i Ana Davis oraz dokumentalistki Inga Hajdarowicz i Anna Bednarczyk.

Program filmowy to tradycyjnie już najmocniejsza strona festiwalu, ciesząca się największą popularnością wśród jego uczestników. Tegoroczny Transatlantyk Festival pojawi się z projekcjami filmowymi w prawie każdej dzielnicy Poznania, a jeden z jego głównych projektów – Mobilne Kino Škody przez cały lipiec i sierpień odwiedzi dodatkowo aż 18 miejscowości w całej Wielkopolsce. Poznańskie kina – Multikino 51, Kino Muza, Nowe Kino Pałacowe, najmniejsze w mieście kino Raj oraz po raz pierwszy w historii imprezy także Kino Rialto – zaproszą widzów na pokazy ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, w tym polskie premiery obrazów nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Dla najmłodszych kinomanów przygotowano w tym roku specjalny Dziecięcy Klub Filmowy, dla seniorów znakomite Kino Trzeciego Wieku, a dla pasjonatów niecodziennych gatunków filmowych Kino Klasy B i inne szaleństwa. Nie zabraknie oczywiście także najbardziej cenionych sekcji festiwalu takich jak m.in. Panorama, Docs, Niezależni, Sacrum, Konfrontacje, Sezon, Oscar 2015, Sport czy Retrospektywa.

Największym hitem jubileuszowej edycji będzie zdobywca Złotej Palmy w Cannes Dheepan – poruszająca historia bojownika Tamilskich Tygrysów, zmuszonego do ucieczki z rodzinnej Sri Lanki i zamieszkania we Francji. Reżyser tego mocnego społecznego dramatu, Jacques Audiard, jest jednym z najważniejszych obecnie europejskich twórców, autorem m.in. głośnego Proroka.

W trakcie Festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata po raz piąty wezmą udział w dwóch międzynarodowych konkursach muzyki filmowej, oferujących nagrody pieniężne i zapewniających obiecującym talentom start w karierze. Jedyny w swoim rodzaju konkurs Transatlantyk Instant Composition Contest jest skierowany do improwizatorów, którzy podejmą wyzwanie i skomponują ad hoc na oczach publiczności muzykę do wyświetlanego filmu. Konkursowe zmagania odbędą się w tym roku w Sali Wielkiej CK Zamek w dwóch etapach.

Transatlantyk Festival 2015
Od 7 do 14 sierpnia 2015 roku
Poznań

Dodaj komentarz