• 2015-07-31

Reminiscencje o Konradzie Swinarskim

Na zakończenie Letniego Przeglądu Teatru Dramatycznego w Warszawie 31 lipca o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy Swinarski w Dramatycznym, prezentującej plakaty i zdjęcia spektakli wyreżyserowanych przez artystę w Teatrze Dramatycznym. Wystawę otwartą z okazji 40. rocznicy śmierci Swinarskiego można oglądać w Galerii TD w Warszawie od wtorku do niedzieli, od godz. 12.00 do 18.00.

Konrad Swianarski (źródło: materiały prasowe)

Konrad Swinarski (źródło: materiały prasowe)

Konrad Swinarski był wybitnym polskim reżyserem teatralnym, wizjonerem, inscenizatorem i scenografem. Mistrzem, który wywarł wpływ na wielu twórców polskiego teatru. Spektaklami Swiniarskiego inspirowali się m. in. Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Krystian Lupa i Krzysztof Warlikowski.

Artysta był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Katowicach i Łodzi oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1955-1957 Swinarski asystował Bertoldowi Brechtowi w Berliner Ensemble. W latach 1958-1963 był etatowym reżyserem Teatru Dramatycznego. Na deskach warszawskiej sceny zrealizował: Pana Puntilla i jego sługę Mattiego, Księżniczkę Turandot B. Brechta, Ptaki A. Jareckiego z piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz dwie sztuki F. Dürrenmatta Anioł zstąpił do Babilonu oraz Frank V.

W 1965 rozpoczęła się wieloletnia współpraca Swinarskiego z Teatrem Starym w Krakowie. Tam powstały najsłynniejsze inscenizacje reżysera, Dziady Adama Mickiewicza i Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego. Zginął 19 sierpnia 1975 roku w katastrofie samolotu pod Damaszkiem. Był w trakcie prób do Hamleta.

Swinarski w Dramatycznym
Wernisaż wystawy: 31 lipca 2015 roku, godz. 18.00
Od 4 do 9 sierpnia 2015 roku
Teatr Dramatyczny
Warszawa

Dodaj komentarz