• 2015-07-31

Muzyka kreatywna

13 i 14 sierpnia w Gdańsku odbędzie się letnia odsłona Festiwalu Muzyki Kreatywnej Little Festival.

Bohren und der Club of Gore (źródło: materiały prasowe)

Bohren und der Club of Gore (źródło: materiały prasowe)

Ideą Little Festival jest prezentacja tego, co najbardziej wartościowe w muzyce nietypowej, niepopularnej, niezależnej. Trudno o jednoznaczne nazwanie tego wszystkiego jednym słowem lub nazwą. Dlatego ostatecznie wybór padł na określenie festiwal muzyki kreatywnej, czyli muzyki innej, niezwyczajnej, bardziej twórczej, pomysłowej, innowacyjnej, ambitnej, oryginalnej, artystycznej, a przede wszystkim wyjątkowej, szczerej i emocjonalnej. Takiej, która coś wyraża i przekazuje, a tym samym inspiruje, zmienia świadomość oraz muzyczny świat. Dodatkowo, muzyka ta ma być odpowiednio wkomponowana w najciekawsze miejsca koncertowe Gdańska. Little Festival ma się wyróżniać na tle innych festiwali nieco odmienną wizją. Ma uciekać od mainstreamu, masowego przekazu, technicznych rewelacji czy idealizowania mnogości artystów oraz scen. To mały, przekorny i jedyny w swoim rodzaju festiwal, intrygujące, parodniowe wydarzenie z udziałem kilku wykonawców wzajemnie dopasowanych pod kątem swojego dorobku artystycznego oraz zharmonizowanych z pozostałymi artystami i charakterem festiwalu, jak również specyfiką unikalnych przestrzeni koncertów. Na festiwalu pojawi się również wystawa. Blajwiny to niezwykłe rzeźby, wykonane z najróżniejszych cząstek materii uratowanych od anihilacji – przede wszystkim ze stali i części znalezionych na złomie. Wystawa będzie wyeksponowana we wszystkich miejscach koncertowych festiwalu. Blajwiny znakomicie wkomponują się w przestrzenie koncertów, muzykę, muzyków i widzów.

Piętnastka (źródło: materiały prasowe)

Piętnastka (źródło: materiały prasowe)

Podczas letniej odsłony festiwalu wystąpi Bohren und der Club Of Gore. Niemiecka grupa grająca własny styl slow-motion-jazz, określany też mianem dark-ambient-jazz. To muzyka bardzo nastrojowa, zaczarowana i kojąca. Nadano im przydomek najwolniej grającej kapeli na świecie. Totalnie spowolnione tempo kompozycji, a także posępna atmosfera ambientu stały się wyznacznikiem tego zespołu. Już od 22 lat eksperymentują z jazzem w sposób niezwykle oryginalny.

Wystąpi również ceniony na całym świecie włoski zespół ZU, który od 18 lat konsekwentnie tworzy swoją własną, oryginalną, bardzo żywiołową i ekspresyjną koncepcję muzyki eksperymentalnej, w której muzycy czują się najlepiej. Szaleją w obszarze szeroko pojętej awangardy, pełnej zaskakujących pomysłów, w śmiały sposób łącząc w jedną, solidną całość różne, czasem skrajnie odmienne gatunki. Bardzo swobodnie i zgrabnie mieszają elementy muzyki free, jazzu, rocka, noise, metalu, hardcoru czy jazzcoru, ale nie tylko. Ich muzyka jest naprawdę mocna, energetyczna, nośna, surowa i bezkompromisowa.

Zespół Origami Arktika obchodzi w tym roku swoje 25-lecie. Jest to norweska formacja zrzeszająca wielu różnych muzyków grających na rozmaitych instrumentach akustycznych, tradycyjnych, folkowych i nowoczesnych. Muzycy Origami Arktika w sposób mistrzowski tworzą muzyczną powściągliwość, subtelne kompozycje i minimalistyczną atmosferę na bazie rozbudowanego zespołu i bogatego instrumentarium.

Piętnastka to projekt Piotra Kurka. Jest jednym z najciekawszych muzycznych zjawisk, jakie pojawiły się na polskiej scenie niezależnej w ostatnich latach. Zespół był szeroko komentowany w polskiej i zagranicznej blogosferze budząc entuzjastyczne reakcje. Rustykalny minimalizm, elektroniczna psychodelia, autentyzm emocji i rytualistyczne manipulacje, to jedne z kilku skojarzeń, pojawiających się w recenzjach. Formuła Piętnastki została rozwinięta o żywe brzmienie perkusji, co chyba dodało tej muzyce bardziej kraut-rockowego zacięcia, dynamiki i ducha tamtego psychodelicznego nurtu.

Festiwal Muzyki Kreatywnej Little Festival
13, 14 sierpnia 2015 roku
Fundacja Undescribable
Gdańsk

Dodaj komentarz