• 2015-07-31

Bubliczki i Solfrid Molland na finał projektu Nowe dziedzictwo

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku wraz z Kirkelig Kulturverksted w Oslo zapraszają na kolejną, tym razem muzyczną, część wspólnego, polsko-norweskiego projektu Ny arv / Nowe dziedzictwo. Projekt porusza zagadnienia związane z potencjałem kulturotwórczym zabytkowych kościołów przekształconych w centra kultury, takich jak Centrum św. Jana w Gdańsku oraz Kościół św. Jakuba w Oslo. Dzięki specyficznej aurze i wnętrzom wydarzenia artystyczne w nich organizowane zyskują nową, niezwykłą formę.

Bubliczki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bubliczki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Taki też będzie zapewne występ norwesko-polskiego ensamble, stworzonego na potrzeby projektu przez wyjątkowych artystów, poruszających się w obszarach muzyki folk i world, czerpiących z różnych tradycji europejskich: norweskiej, polskiej, kaszubskiej, bałkańskiej, cygańskiej i żydowskiej. W programie koncertu oprócz utworów tradycyjnych oraz inspirowanych muzycznymi tradycjami Europy znajdą się też nowe kompozycje, w tym stworzony przez Solfrid Molland utwór-hołd dla Kościoła św. Jana, oparty na jego bogatej historii i niezwykłej atmosferze.

Bubliczki to siedmioosobowa grupa hulaszczo-muzyczna z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zacięciem. Od 2007 roku banda ta miesza bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią. Grając na największych scenach world music w Polsce, sieją spustoszenie i postrach wśród amatorów bałkańskiego brzmienia. Zdobywali najważniejsze wyróżnienia na rodzimej scenie folkowej: w 2008 roku II miejsce na Mikołajkach Folkowych, w 2009 roku I miejsce na Nowej Tradycji (Festiwal Polskiego Radia), w 2013 Folkowy Fonogram Roku za płytę Trubalkan. Dotychczas wydali dwa albumy: Opaa! (2010) oraz wspomniany Trubalkan (2013).

Solfrid Molland to norweska pianistka, wokalistka i kompozytorka. Ukończyła Østlandets Musikkonservatorium, ale wychowała się na europejskiej muzyce klasycznej, rosyjskim folku i muzyce cygańskiej – muzycznym wszechświecie, który dziś przenika jej kompozycje i koncerty. Podróżowała po Europie ze swoim małym czerwonym akordeonem jako artystka uliczna, ucząc się utworów wykonywanych przez ludność romską, oraz komponowała dla katedr i kościółków wiejskich, które napotykała po drodze. Muzykę tę wydała w 2011 roku wytwórnia KKV na płycie Katedral for Tapte Drømmer (Katedra Utraconych Marzeń). Artystka rzuciła w niej muzyczne i poetyckie światło na ludność romską – największą mniejszość w Europie. W 2014 roku Molland wydała kolejną płytę Musikken er mitt fedreland (Muzyka jest moją ojczyzną). Projekt ten stanowił kontynuację wątku romskiego, skupiając się jednakże na muzykach ulicznych z Oslo. Podczas koncertów w ramach projektu Ny arv / Nowe dziedzictwo będą jej towarzyszyć Gunnar Halle (trąbka) oraz Lars Tormod Jenset (kontrabas).

Solfrid Molland (źródło: materiały prasowe organizatora)

Solfrid Molland (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert finałowy projektu Ny arv / Nowe dziedzictwo
Nadbałtyckie Centrum Kultury
7 sierpnia 2015 roku
Centrum św. Jana, Gdańsk

Dodaj komentarz