• 2015-07-31

Arcydzieła klasycznej muzyki europejskiej w oparach romantyzmu. Chopin i jego Europa

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa przedstawi 32 wydarzenia muzyczne, takie jak recitale, koncerty kameralne i symfoniczne. Wykonawcy zaprezentują znane i nieznane arcydzieła muzyki europejskiej od Bacha do Mahlera. Uczestnicy usłyszą przeboje muzyki klasycznej autorstwa Beethovena, Liszta, Czajkowskiego, Wieniawskiego, Rachmaninowa, Paderewskiego, Sibeliusa i Elgara, a także muzykę polskich kompozytorów: od Chopina, Ogińskiego, Dobrzyńskiego, Kurpińskiego, Szymanowskiej, Wolffa i Lipińskiego po prawykonania utworów Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Szymańskiego.

11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja wzorem lat ubiegłych spojrzy z otwartością i zaciekawieniem na wiek XIX, by umożliwić odczucie jego dziedzictwa i roli, jaką odegrał w nim patron Festiwalu. Nie pominie jednak i wcześniejszych twórców, z których romantyzm wyrastał, widząc w nich niejednokrotnie swoje wzorce. Przybliży także twórczość późniejszych kompozytorów – spadkobierców romantycznej tradycji. Tradycyjnie też podkreśli znaczenie jubileuszy, które cały muzyczny świat obchodzi w tym roku: Piotra Czajkowskiego, Alexandra Skriabina i Jana Sibeliusa.

Wśród wykonawców pojawią się orkiestry z Moskwy, Londynu, Freiburga i Warszawy, laureaci konkursów chopinowskich, w tym triumfatorzy z ostatniej jego edycji, ale również inni muzycy o wielkiej międzynarodowej sławie, jak Alexandre Tharaud, Sergej Krylov, Louis Lortie, Nelson Freire, Andreas Staier, Nikolai Lugansky, Jan Lisiecki, Ivo Pogorelić, Truls Mork, Matthias Goerne, Sol Gabetta i Bertrand Chamayou.

Wystąpi kwartet Apollon Musagete, zaplanowane są również dwa koncerty Tobiasa Kocha – pianisty, który podbił serca melomanów interpretacjami muzyki polskiej.  I tym razem wykona on muzykę czasów chopinowskich na co najmniej 3 fortepianach. Nie zapomni także o Michale Kleofasie Ogińskim – wybitnym twórcy wiele znaczącym co najmniej dla trzech narodów.

Rosyjska Orkiestra Narodowa pod dyrekcją Mikhaila Pletneva wykona między innymi Symfonię „Polską” Piotra Czajkowskiego, Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego i Symfonię „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza, jak i występy jednej z najlepszych europejskich orkiestr: Philharmonia Orchestra z Londynu pod dyrekcja Vladimira Ashkenazego, który poprowadzi oprócz Polonii Elgara, II Symfonię Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy Paderewskiego z solistą Dang Thai Sonem – zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w roku 1980, który zagra na fortepianie, będącym niegdyś własnością kompozytora.

Do punktów kulminacyjnych Festiwalu należeć będzie też wykonanie Wariacji na temat La ci darem la mano Dobrzyńskiego przez Philippe’a Giusiano, recital wokalny Matthiasa Goerne z Piotrem Anderszewskim, występ Freiburger Barockorchester z Concerto Polonaise B-dur Telemanna – obok trzech Koncertów Bacha, z których jeden zagrany zostanie na „chopinowskim” fortepianie, czy recital nagrodzonej za  nagranie Sonaty g-moll Sol Gabetty, która na festiwalu Chopin i jego Europa zagra po raz pierwszy.

Podczas koncertu finałowego zestawione zostaną trzy kontrastowo odmienne typy interpretacji pianistycznej. Tego samego wieczoru z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka zagrają: Yulianna Avdeeva, Ingolf Wunder i Krzysztof Jabłoński.

W edycji Festiwalu opatrzonej podtytułem „Przed wielkim Konkursem” prezentowani będą także w specjalny sposób polscy uczestnicy tej najważniejszej na świecie Chopinowskiej rywalizacji, która rozpocznie się już 1 października koncertem z udziałem Marthy Argerich. W dniach od 18 do 25 sierpnia codziennie w Bazylice św. Krzyża odbywać się będzie godzinny recital Chopinowski. Młodzi polscy pianiści będą grali przed sercem Chopina na oryginalnym fortepianie z epoki – Erardzie z 1855 roku.

11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa
Od 15 do 29 sierpnia 2015 roku
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Warszawa

Dodaj komentarz