• 2015-07-30

Zimna wojna – refleksja nad konfliktem

Instytut Pamięci Narodowej i Zamek Królewski w Warszawie zapraszają na wystawę Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata, która będzie prezentowana od 8 sierpnia do 15 października na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego.

„Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata jest zaproszeniem do podróży w przeszłość. W realia konfliktu, który przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej dominował w powojennej historii, wpłynął na życie milionów ludzi i ukształtował oblicze dzisiejszego świata. Totalny i wielopłaszczyznowy charakter zimnowojennej konfrontacji odcisnął swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania go w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie, z pewnością pozostawiłaby poczucie niedosytu. Stąd autorskie i, siłą rzeczy, subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny w formie wielowątkowej opowieści zaprezentowanej na ponad 300 fotografiach. Składają się na nią wydarzenia, zjawiska i ich różne aspekty – znaczące, choć czasem mało znane lub wręcz zapomniane dla przebiegu tego konfliktu.

Zimną wojnę często sprowadza się jedynie do kilku haseł. Na myśl o niej z reguły nasuwają się automatycznie następujące skojarzenia: mur berliński, wyścig zbrojeń, wojny w Korei, Wietnamie czy Afganistanie, kryzys kubański. Zapewne jednak niewiele osób potrafiłoby umiejscowić w tym kontekście takie wydarzenia, jak: wojna domowa w Grecji, „debata kuchenna” między Nixonem i Chruszczowem, atak komunistycznych Chin na należącą do Kuomintangu wyspę Yijiangshan czy lądowanie Amerykanów na karaibskiej wyspie Grenada. Wystawa jest dobrą okazją do przywołania wielu zdań wypowiedzianych przez polityków po obu stronach zimnowojennej barykady, które na trwałe przeszły do historii. Ich źródło to m.in. przemówienia: Winstona Churchilla w Fulton, gdzie padły słowa o żelaznej kurtynie, Johna F. Kennedy’ego w Berlinie Zachodnim w rok po zbudowaniu muru berlińskiego czy Leonida Breżniewa ogłaszającego doktrynę nazwaną jego imieniem.

O szczególnej sile wyrazu ekspozycji decydują fotografie. Sąsiadują tu ze sobą zdjęcia, które stały się już ikonami zimnej wojny, oraz te mniej znane, dopełniające narrację – na wystawie znalazły się bowiem nie tylko obrazy o charakterze dokumentacyjnym, ale także te zapadające w pamięć, skłaniające do refleksji. Podtytuł wystawy – Krótka historia podzielonego świata – oddaje jej istotę i intencje autorów – refleksję nad konfliktem, który, jak wspomniano wyżej, na blisko pół wieku zdominował dzieje świata.

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej otwarta została w 20. rocznicę zjednoczenia dwóch państw niemieckich w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w październiku 2010 r. Prezentowana była od tej pory wielokrotnie, m.in. w Danii, Niemczech, Polsce, Słowacji i na Ukrainie.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Zamku Królewskiego w Warszawie. Wstęp wolny

Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata
Od 8 sierpnia do 15 października 2015 roku
Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie

Dodaj komentarz