Szwecja czyta, Polska czyta

Czy szwedzki sposób patrzenia na literaturę i promocję czytelnictwa różni się od naszego? Czy Szwecja mierzy się z podobnymi do naszych problemami? I w jaki sposób walczymy dziś o poprawę czytelnictwa w Polsce? We wrześniu będziemy mogli zapoznać się z wypowiedziami m.in. pisarzy, wydawców, bibliotekarzy i urzędników państwowych ze Szwecji i Polski dotyczącymi tych tematów. Książka Szwecja czyta, Polska czyta ukaże się nakładem Wydawnictwa Krytyka Polityczna.

„Szwecja czyta, Polska czyta” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Szwecja czyta, Polska czyta” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie. Na szczęście toczy się na ten temat burzliwa debata, która zatacza coraz szersze kręgi. Poziom czytelnictwa w Polsce wcale nie jest nam obojętny.

W Szwecji czyta większość społeczeństwa. Przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie. Szwedzka literatura podbija też świat, choć pisana jest w języku, którym mówi zaledwie dziewięć milionów ludzi. Jak to możliwe, że w tym niedalekim od nas kraju czytanie jest czymś tak powszechnym, autorzy otrzymują wysokie honoraria, biblioteki dla dorosłych i dla dzieci pełne są nowości, a literatura jest oczkiem w głowie rządzących? I dlaczego opłaca się tworzyć biblioteki dla dzieci w przedziale wiekowym 10–13, a w promocję czytelnictwa angażować trenerów sportu?

Czy szwedzki sposób patrzenia na literaturę i promocję czytelnictwa różni się od naszego? Czy Szwecja mierzy się z podobnymi do naszych problemami? I w jaki sposób walczymy dziś o poprawę czytelnictwa w Polsce?

Na te pytania bardzo ciekawie odpowiadają szwedzcy i polscy pisarze, wydawcy, bibliotekarze, agenci literaccy, związkowcy, urzędnicy państwowi i przedstawiciele samorządów, porównując polskie i szwedzkie praktyki czytelnicze, rozwiązania prawne i doświadczenia. Opowiadają o swojej pasji, zmaganiach i nadziejach. Udowadniają, że dla własnego, ale także społecznego dobra wszyscy powinniśmy czytać, czytać i jeszcze raz czytać.

Wśród rozmówców są m.in.: Joanna Kluzik-Rostkowska, Beata Stasińska, Beata Chmiel, Roman Chymkowski, Katti Hoflin i Stefan Ingvarsson.

Partnerami publikacji są Ambasada Szwecji i Instytut Książki.

Przeczytaj fragment książki w serwisie Magazyn.o.pl

Szwecja czyta, Polska czyta,
pod red. Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej
Premiera: 10 września 2015 roku
Wydawnictwo Krytyka Polityczna

Dodaj komentarz