• 2015-07-30

Śląska Rzecz

Po raz 10. Zamek Cieszyn, organizator konkursu Śląska Rzecz, poszukiwał najbardziej innowacyjnych i użytecznych produktów, projektów graficznych i usług wdrożonych w regionie. Prace laureatów konkursu oraz projekty, które jury zakwalifikowało do prezentacji, będzie można zobaczyć na wystawie goszczącej w Muzeum Śląskim już od 1 sierpnia.

„Śląska rzecz” – wystawa pokonkursowa, fot. Dominik Gajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Śląska rzecz” – wystawa pokonkursowa, fot. Dominik Gajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagrodzone realizacje dotyczą wielu dziedzin życia, a ich wspólnym mianownikiem jest dobry dizajn, czyli zaawansowany technologicznie, odpowiadający na realne wyzwania, zaprojektowany przede wszystkim z myślą o użytkownikach. Wśród laureatów są doświadczeni producenci i młode firmy, znane instytucje kultury, ale i mniejsze ośrodki. Konkurs Śląska Rzecz będąc symbolem dobrej jakości, kolejny raz ukazuje coraz bardziej nowoczesne oblicze regionu, udowadniając, że design przynosi korzyści zarówno firmom, jak i mieszkańcom Śląska.

Spośród zaprezentowanych obiektów zobaczymy m.in. terminal parkingowy Multic, czyli zwycięzcę konkursu w kategorii: Produkt. W kategorii Grafika użytkowa zwycięski projekt to system informacji wizualnej dla budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Projekt wskazuje na modelową współpracę projektanta z architektem. W kategorii Usługa wyróżniono projekt aktywizujący społeczność, inspirowany sztuką ludową Dizajn ze sznurka.

Inne produkty i projekty, które zostały wyróżnione nagrodami specjalnymi, to m.in. kolekcja mebli wykorzystująca technologię giętej sklejki, trzewiki ochronne Starr up z zastosowaniem nowych technologii i materiałów uwzględniających jednocześnie przepisy BHP, oraz nominowane do nagrody m.in. hamak turystyczny, kurtka puchowa dla dzieci, klocki Górnik i inni. Nominację uzyskał również nowy logotyp Muzeum Śląskiego, nawiązujący do architektury jego  nowej siedziby oraz do poprzednich znaków graficznych tej instytucji.

Ekspozycja jest sposobem całościowego ukazania dizajnu wraz z ich wdrożeniami, jakie miały miejsce w ostatnim roku w województwie śląskim.

Śląska Rzecz – wystawa pokonkursowa
Organizator konkursu: Zamek Cieszyn
Od 1 do 30 sierpnia 2015 roku
Wernisaż: 31 lipca 2015 roku, godzina 17.00
Muzeum Śląskie
Katowice

Dodaj komentarz