Rezerwat, czyli Mocne stąpanie po ziemi

31 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach rozpocznie się wystawa główna w ramach projektu Rezerwat. Na jej potrzeby galeria przybierze formę tymczasowego laboratorium, w którym odbiorcy będą mogli doświadczyć zapomnianego uczucia towarzyszącego kontaktom z dzikością.

Alicja Boncel, „Trwałość pamięci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Boncel, „Trwałość pamięci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest przyszłość. Marzenie o  wszechpotężnej naturze zamazuje się i oddala. Doświadczenie przebywania na łonie przyrody znane jest już tylko z przekazów. Zmanipulowana i przekształcana natura jest drobiazgowo planowana, tworzona, kontrolowana. Kontakt z nią staje się sytuacją niecodzienną. Ma miejsce w ramach ściśle wyznaczonych reguł, w rezerwatach. W ramach wystawy Mocne stąpanie po ziemi artyści przepracowują ten stan, tworząc jej sztuczne odpowiedniki.

Artyści w ramach wystawy podejmują się wymyślania natury od nowa, żeby móc ponownie ją kolonizować. Galeria przybiera tym samym formę tymczasowego laboratorium, w którym odbiorcy mogą doświadczyć zapomnianego uczucia towarzyszącego kontaktom z dzikością. Natura, na powrót, jawi się jako malownicza katastrofa, przed którą człowiek chce się obronić za pomocą dostępnej mu wiedzy i osiągnięć cywilizacyjnych.

Artyści biorący udział w wystawie: Alicja Boncel, Jakub Czyszczoń, Magdalena Franczak, Michał Gayer, Justyna Gruszczyk, Kornel Janczy, Weronika Kasprzyk, Magdalena Lazar, Krzysztof Maniak, Angelika Markul, Justyna Mędrala, Gizela Mickiewicz, Mateusz Sadowski, Michał Smandek, Magdalena Starska, Paweł Szeibel, Mikołaj Szpaczyński, Alex Urso, Bartosz Zaskórski.

Mocne stąpanie po ziemi – wystawa główna projektu Rezerwat
Kuratorka: Marta Lisok
Od 31 lipca do 6 września 2015 roku
Wernisaż: 6 września 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Katowice

Dodaj komentarz