• 2015-07-30

Quentin Dupieux po raz kolejny w hołdzie dla filmów klasy B

Quentin Dupieux to reżyser i muzyk techno z Paryża występujący pod pseudonimem Mr. Oizo. W Polsce znany jest głównie jako twórca filmu Mordercza opona, który stał się sensacją festiwalu w Cannes w 2010 roku. Słynie z surrealizmu, minimalistycznej fabuły i ekscentrycznych bohaterów. Jest autorem teledysków oraz krótkich metraży. 7 sierpnia do kin wejdzie jego najnowszy film – Reality.

„Reality”, reż. Quentin Dupieux (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Reality”, reż. Quentin Dupieux (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Jason, spokojny kamerzysta, marzy o wyreżyserowaniu swojego pierwszego filmu – horroru. Bob Marshal, zamożny producent, zgadza się sfinansować to dzieło pod jednym warunkiem: Jason w ciągu 48 godzin musi odnaleźć najdoskonalszy krzyk w historii kina. W czasie poszukiwań Jason zaczyna się gubić w koszmarach.

Quentin Dupieux już w wieku 12 lat zaczął się interesować fotografią i w ten sposób rozpoczęła się jego przygoda ze światem sztuki. Jako nastolatek rozwijał z kolei swój talent muzyczny. Te dwie pasje i pewien przypadek sprawiły, że jako młody chłopak mógł sprawdzić się w roli reżysera. Jego ojciec był w tym czasie sprzedawcą samochodów, zaś auto kupił od niego Laurent Garnier, muzyk z FCom. Garnier, po zobaczeniu prac nastolatka, pozwolił mu w 1997 roku wyreżyserować teledysk do piosenki Flashback.

Dupieux pracował następnie przy wielu klipach, a w końcu udało mu się nakręcić pierwszy film – Steak. W świecie kinematografii został jednak dostrzeżony dopiero po zrobieniu Morderczej opony. Film został entuzjastycznie oceniony na licznych festiwalach, a wiele osób było oczarowanych fantasmagoryczną akcją obrazu, w którym nie zabrakło również elementów komediowych.

W 2012 roku nakręciłem dwa filmy w Los Angeles. Pierwszy z nich to Złe gliny. Film jest pełen brudu, głupoty i prostactwa. Drugim jest Reality – wypełniony czystością, mądrością i skomplikowanymi relacjami. Obecnie montuję oba obrazy, są to moje dwa najlepsze dzieła.

Quentin Dupieux dla „Cahiers du Cinéma” w styczniu 2013

Reality
Reżyseria i scenariusz: Quentin Dupieux
Obsada: Alain Chabat, Jonathan Lambert, Élodie Bouchez, John Glover, Eric Wareheim, Jon Heder
Dystrybucja: Spectator
Produkcja: Francja, Belgia, Stany Zjednoczone
Czas trwania: 95 minut
Premiera: 7 sierpnia 2015 roku

Dodaj komentarz