• 2015-07-30

Z cyklu Drzewa. Fotografie Stefana Arczyńskiego

Od 4 sierpnia Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na wystawę fotografii Stefana Arczyńskiego z cyklu Drzewa. Ekspozycja jest wydarzeniem szczególnym, które połączone jest z 99. urodzinami fotografa.

Wystawa „Z cyklu Drzewa. Fotografie Stefana Arczyńskiego”, fot. Stefan Arczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Z cyklu Drzewa. Fotografie Stefana Arczyńskiego”, fot. Stefan Arczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 60 oryginalnych autorskich odbitek bromosrebrowych. Na ekspozycji znalazły się fotografie drzew egzotycznych oraz gatunków rodzimych. Przez lata Stefan Arczyński uwieczniał je podczas swoich licznych podróży m.in. do Kenii, Gabonu, Egiptu, Syrii, Dominikany, w Kolumbii, USA, Tajlandii, byłej Jugosławii oraz w Polsce. Najstarsza fotografia została wykonana w 1956 roku w Karkonoszach, najmłodsza w 1996 roku w Taos w Nowym Meksyku.

Są tu ujęcia drzew silnych, żywotnych, ale przede wszystkim zdjęcia drzew okaleczonych i martwych, często pokazanych w krajobrazie górskim, surowym, pośród zniszczonych erozją skał. Stefana Arczyńskiego fascynowała struktura pnia z licznymi spękaniami, sękami, faktura kory. Obok zdjęć nastrojowych, malowniczych możemy podziwiać kompozycje wyraziście graficzne, nieomal abstrakcyjne (…). Mimo powtarzającego się tematu przemijania zdjęcia drzew Stefana Arczyńskiego nie są w swej wymowie pesymistyczne czy katastroficzne – pisze Marzena Smolak, kuratorka wystawy.

Stefan Arczyński – urodził się w 1916 roku w rodzinie polskich emigrantów w Essen. Swoją przygodę z fotografowaniem rozpoczął na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Po wybuchu wojny został wcielony do Luftwaffe i skierowany do Francji, a później na front wschodni. Ranny pod Stalingradem trafił do sowieckiego lazaretu i do niewoli. Jako członek Związku Polaków w Niemczech został zwolniony w 1946 i przekazany Polsce. Osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny. W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia. Przez ponad 70 lat pracy twórczej nie rozstawał się z aparatem. Fotografował rozerwany wojną Wrocław, widoki Śląska, Pomorza i Tatr, portrety oraz dokumentował swoje liczne podróże. Jego prace wyróżnia perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili.

Z cyklu Drzewa. Fotografie Stefana Arczyńskiego
Kurator: Marzena Smolak
Od 4 sierpnia do 31 października 2015 roku
Muzeum Miejskie Wrocławia (Pałac Królewski)
Wrocław

Dodaj komentarz