K: KafKa w KomiKsie

Okazuje się, że ponura twórczość Franza Kafki jest doskonałym materiałem do graficznych, komiksowych interpretacji. 7 sierpnia w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa rozpocznie się wystawa K: KafKa w KomiKsie. Będzie można zobaczyć na niej prace trzech artystów: Roberta Crumba, Jaromira 99 i Chantal Montellier.

Chantal Montellier, „Kafka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chantal Montellier, „Kafka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Komiksy tradycyjnie operują groteską i przerysowaniem, forsując mur, który oddziela fantazję od rzeczywistości. Tutaj Kafka wychodzi nam naprzeciw, i to bardzo. Pewien człowiek budzi się rano jako karaluch; zeschizowany kret oczekuje pod ziemią swoich śmiertelnych wrogów; gdy pełen naiwnego optymizmu chłopak z Europy przybywa do Ameryki, jego oczom ukazuje się Statua Wolności dzierżąca miecz; w gmachu sądu prawnicy wypadają przez dziury w podłodze lub kopniakami zrzucają się nawzajem ze schodów; obdarzone własnym umysłem narzędzie tortur wypisuje wyrok na ciele więźnia; geodeta (który nie jest geodetą) ma dwóch bliźniaczo podobnych pomocników, wyprawiających małpie harce.

Kafka – redukujący siebie do litery „K” – który w wyobraźni szatkuje się na kawałki jak kiełbasę albo jest podciągany za szyję na linie aż przebija dach i który dominującego ojca widzi jako mapę świata rozciągniętą na ziemi. Mistrz języka, owszem, lecz także mistrz zdumiewających mentalnych obrazów. Ten materiał to pole do popisu dla komiksowych interpretacji graficznych.

Troje mistrzów sztuki komiksu, których prace obejrzymy na tej wystawie – francuska ilustratorka bandes dessinées Chantal Montellier (Proces), czeski artysta i rockman Jaromir99 (Zamek) oraz legendarny amerykański pionier komiksu Robert Crumb (Kafka) – spotyka się z Kafką na jego warunkach, a jednak każde na swój własny sposób. Fantazja, żywioł narracyjny, dzika przesada, zaskoczenie.

„K: KafKa w KomiKsie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„K: KafKa w KomiKsie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

20 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Davidem Zanem Mairowitzem i Jaromirem99. Rozmowa będzie prowadzona w języku angielskim.

K: KafKa w KomiKsie
Artyści: Robert Crumb, Jaromir 99, Chantal Montellier
Kuratorzy: David Zane Mairowitz, Małgorzata Żerwe
Wernisaż: 7 sierpnia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 27 września 2015 roku
Gdańska Galeria Güntera Grassa

Dodaj komentarz