• 2015-07-29

Wieczór fiński – mistrzowie baroku

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na kolejny koncert XIX Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. Wieczór fiński odbędzie się 1 sierpnia w Kościele św. Jakuba w Toruniu. Będzie to spotkanie z muzyką mistrzów baroku w wykonaniu fińskich artystów.

Louna Hosia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Louna Hosia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Połączenie krajów nordyckich z epoką baroku może wydać się dziwne, jednak jej charakterystyczne cechy, jak np. zamiłowanie artystów do ornamentyki i bogatego ozdabiania melodii, rozprzestrzeniły się na wszystkie kraje europejskie.

Podczas wieczoru fińskiego muzycy zagrają na kopiach instrumentów dawnych, jakimi są m.in. skrzypce barokowe oraz viola da gamba. Swoją budową przypominają one współczesne instrumenty smyczkowe, a różnice w wyglądzie są bardzo subtelne i prawie niezauważalne dla oka laika. Odmienne jest natomiast brzmienie instrumentów dawnych, które charakteryzują się cieplejszym i głębszym dźwiękiem.

Podczas koncertu oprócz kompozycji barokowych J.S. Bacha, D. Scarlattiego, D. Castellego, Ch. Graupnera wykonane zostaną nordyckie melodie ludowe.

Petri Tapio Matison (źródło: materiały prasowe organizatora)

Petri Tapio Matison (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszeni artyści to:

  • Petri Tapio Matison – skrzypek, altowiolista, dyrygent, kompozytor; absolwent prestiżowej Sibelius Academy, dyrektor artystyczny zespołu muzyki dawnej Opus X oraz jeden z najbardziej uznanych wykonawców fińskiej muzyki dawnej;
  • Louna Hosia – grająca na violi da gambie absolwentka Sibelius Academy, uczestniczka wielu międzynarodowych kursów mistrzowskich; występowała z wieloma zespołami europejskimi; wykładowczyni w Helsinki Music Institute;
  • Ilpo Laspas – klawesynista; absolwent prestiżowej Sibelius Academy, uczestnik wielu kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, zdobywca licznych nagród w rodzimej Finlandii oraz II nagrody i Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Konkursie Jana Sebastiana Bacha w Lipsku; koncertuje w wielu krajach Europy.

Wstęp wolny.

Wieczór fiński – mistrzowie baroku
1 sierpnia 2015 roku, godz. 20.00
Kościół św. Jakuba w Toruniu

Dodaj komentarz