Głód nie tylko fizyczny

Na początku sierpnia ukaże się nowe wydanie modernistycznej powieści Głód autorstwa Knuta Hamsuna, laureata Nagrody Nobla w 1920 roku.

Knut Hamsun, „Głód” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Knut Hamsun, „Głód” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Główny bohater – literat, którego imienia czytelnik nie poznaje – przemierza ulice, parki, cmentarze i rozmaite zaułki dziewiętnastowiecznej Christianii. Nie może znaleźć stałej pracy, zalega z czynszem. Nie je od kilku dni, ledwo trzyma się na nogach. Jego cierpienia dodatkowo potęgują wrodzona duma i wstyd. Uwaga Hamsuna koncentruje się przede wszystkim na odczuciu głodu, braku nadziei i wynikających z nich konsekwencji zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Fascynujący monolog wewnętrzny z opisami marzeń, urojeń i obsesji doskonale obrazuje odmienny stan świadomości człowieka, którego każdy dzień sprowadza się do wegetacji na granicy życia i śmierci.

Głód jest jedną z najwybitniejszych powieści w dorobku laureata Nagrody Nobla Knuta Hamsuna. Ten prekursor modernistycznej powieści psychologicznej zawarł w niej wątki autobiograficzne, nawiązując do swoich niełatwych dziennikarskich początków w stolicy Norwegii. Głód jest zapowiedzią literatury nadchodzącego XX wieku.

Knut Hamsun, Głód
Data wydania: 3 sierpnia 215 roku
Wydawnictwo Zyska i S-ka

Dodaj komentarz