• 2015-07-29

Startują Letnie Dni Animacji w Krakowie

Od 30 lipca do 2 sierpnia w Krakowie potrwa siódma edycja Krakow Summer Animation Days. Codziennie od 21.30 na Małym Rynku będą prezentowane krotko- i długometrażowe światowe animacje. Nie zabraknie też projekcji dla dzieci.

„Chłopiec i świat”, reż. Alê Abreu, Brazylia, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chłopiec i świat”, reż. Alê Abreu, Brazylia, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krakow Summer Animation Days to wydarzenie plenerowe, odbywające się co roku na Małym Rynku, które dzięki współpracy Stowarzyszenia Rotunda z Krakowskim Biurem Festiwalowym przygotowane zostało w tym roku już po raz siódmy. W trakcie czterech dni wyświetlone zostaną światowe animacje nagrodzone i wyróżnione podczas międzynarodowych festiwali, m.in. na krakowskiej Etiudzie&Animie czy poznańskim Animatorze, oraz animacje krótkometrażowe z Węgier, Niemiec, Litwy czy Japonii dla dorosłych.

Jak co roku nie zabraknie również animacji długometrażowej. Zobaczymy filmy, na które organizatorzy zapraszają także starsze dzieci. Będzie to Houdini z Francji (oparty na biografii jednego z najsłynniejszych iluzjonistów) oraz Chłopiec i świat z Brazylii (przepiękna opowieść o rodzinie z niezwykłą muzyką, która wybrzmi na Małym Rynku). Od godz. 10.00 do 12.00 przez trzy dni festiwalu dzieci będą mogły oglądać bajki m.in. z polskich studiów filmowych i ze świata oraz zagrać w „Gry bez prądu”.

„Houdini”, reż. Cédric Babouche, Francja, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Houdini”, reż. Cédric Babouche, Francja, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

PROGRAM

30 lipca

godz. 21.30 | Houdini, reż. Cédric Babouche, Francja, 56′, 2014, przygodowy
Nowy Jork. 1886 rok. Dziesięcioletni Harry od dzieciństwa ma obsesję na punkcie magii. To jednak ciężka, nieustająca i nużąca praca. Czy wystarczy mu sił, by stać się prawdziwym magikiem? Opowieść oparta na historii jednego z najsłynniejszych iluzjonistów.

godz. 22.30 | The Best of Anima 2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima w Krakowie
Program organizowanego od 1994 r. w Krakowie festiwalu skupia się wokół animacji oraz etiud studenckich. W 2014 r. festiwal otrzymał nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Międzynarodowe wydarzenie filmowe. W ciągu roku Biuro Organizacyjne Festiwalu inicjuje wiele wydarzeń filmowo-edukacyjnych, odbywających się w kraju i za granicą.

31 lipca

godz. 21.30 | Moholy-Nagy University of Art and Design (MOME, Budapeszt–Węgry)
Uniwersytet założony w 1880 r. Od 2006 r. działa pod nazwą Moholy-Nagy University of Art and Design (MOME) i edukuje swych studentów głównie na polu architektury, designu oraz mediów. Wydział Animacji na MOME jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się wśród szkół animacji w Europie.

godz. 23.00 | Tama Gra Animation (Tokio, Japonia)
Uniwersytet Tama Art został założony w 1935 r. w Tokio i od 1953 r. funkcjonuje jako czteroletni college. Edukuje studentów w dziedzinie tradycyjnej i współczesnej sztuki: malarstwa, rzeźby, wzornictwa, information design. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowany wybór najlepszych animacji powstałych na Wydziale Grafiki i Animacji Tama Art University w latach 2012–2013.

1 sierpnia

godz. 21.30 | Chłopiec i świat, reż. Alê Abreu, Brazylia, 2013, 80′, przygodowy, muzyczny, bez dialogu
Opowieść o chłopcu wychowującym się w małej, odizolowanej od świata wiosce. Wszystko się zmienia, gdy ojciec wyjeżdża w poszukiwaniu pracy do tajemniczej i odległej stolicy. Animacja zdobyła Grand Prix oraz nagrodę publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmu Animowanego w Annecy w 2014 r.

godz. 23.00 | Stuttgart Festival of Animated Film (ITFS, Niemcy)
Stuttgart Festival of Animated Film (ITFS) powstał w 1982 r. Festiwal jest znany jako największy i najważniejszy w tym kraju poświęcony animacji z całego świata. W Krakowie zostaną zaprezentowane animacje z programu ITFS ’14 – Best of International Competition oraz czołówki festiwalu.

2 sierpnia

godz. 21.30 | Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w Poznaniu
Animator to drugi w Polsce obok Etiudy&Animy międzynarodowy festiwal filmowy prezentujący animacje z całego świata. Podczas Krakow Summer Animation Days będzie można zobaczyć filmy nagrodzone podczas 8. edycji festiwalu, która zakończyła się 16 lipca tego roku.

godz. 23.00 | Lato litewskiej animacji w Europie
Program współczesnej litewskiej animacji zawiera najciekawsze i najbardziej oryginalne filmy litewskich animatorów różnych pokoleń. Są to krótkometrażowe filmy powstałe w ciągu ostatnich lat. Można w nich zobaczyć inspirację zarówno zmianami politycznymi, jak i litewską tradycją i ludowością, a także wielką fascynację młodych Litwinów nowoczesnym designem.

VII Krakow Summer Animation Days
Od 30 lipca do 2 sierpnia 2015 roku, codziennie od 21.30
Organizator: Stowarzyszenie Rotunda
Mały Rynek w Krakowie

Dodaj komentarz