O przerażeniu istot żywych

31 lipca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu rozpocznie się wystawa Basi Sokołowskiej O przerażeniu istot żywych. W najnowszych pracach Basi Sokołowskiej ciała botanicznych wojowników poruszają się jak insekty, które atakują, bronią się i uciekają.

Wystawa Basi Sokołowskiej „O przerażeniu istot żywych” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Basi Sokołowskiej „O przerażeniu istot żywych” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W najnowszych pracach Basi Sokołowskiej ciała botanicznych wojowników poruszają się jak insekty, które atakują, bronią się i uciekają. Ich zachowania są efektem podszytego przerażeniem instynktu walki lub ucieczki – podstawowych i ponadczasowych strategii przetrwania. Zamknięty krąg tych prymitywnych emocji i reakcji rządzących społecznościami wszystkich gatunków biologicznych leży u podstawy wystawy O przerażeniu istot żywych. Prezentowane fotografie, animacja i rysunki przedstawiają sceny konfrontacji oraz portrety ich uczestników.

Materia botaniczna użyta w tym projekcie, pozostaje w centrum zainteresowań artystki już od kilku lat. Podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych pracach Sokołowskiej, rośliny są tu traktowane jednocześnie jako podmiot jej sztuki i tworzywo artystyczne. Fotografując zainscenizowane starcia roślinno-zwierzęcych bohaterów, Sokołowska kreśli przekonujące mapy lęku i agresji.

Chcę zbadać czyste mechanizmy konfrontacji, więc pokazuję je bez realiów kulturowych czy gatunkowych, przez jakie zazwyczaj postrzegamy konflikty – deklaruje artystka.

O przerażeniu istot żywych to drugi projekt Sokołowskiej zrealizowany w nawiązaniu do znaczących artystek z przeszłości. Wcześniejszy cykl heliografii i rysunków Pochwała zieleni odnosił się do pionierskich działań Anny Atkins w obszarze fotografii i botaniki. Inspiracją dla wystawy są strategie psychologiczne leżące u podłoża twórczości Louise Burgeois.

Basia Sokołowska – jest absolwentką Historii Sztuki University of Sydney i Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie. O przerażeniu istot żywych jest trzecią prezentacją jej prac w Galerii Sztuki Wozownia.

Basia Sokołowska. O przerażeniu istot żywych
Od 31 lipca do 13 września 2015 roku
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń

Dodaj komentarz