John Moran – Solo-Series

2 sierpnia Cricoteka w Krakowie zaprasza na drugi w tym roku występ Johna Morana. Solo-Series to trylogia teatralnych monodramów, które odbędą się w ramach projektu Polifonie.

John Moran, fot. StudioFILMLOVE (źródło: materiały prasowe organizatora)

John Moran, fot. StudioFILMLOVE (źródło: materiały prasowe organizatora)

Performans opiera się na precyzyjnym połączeniu nagrań głosu ludzkiego, układów dźwiękowych i starannej choreografii na scenie. Poprzez wielokrotne repetycje i stopniowe nawarstwianie elementów ruchowych i dźwiękowych wewnątrz poszczególnych scen odsłonięta zostaje ukryta muzyczność codzienności. Solo-Series to fascynująca i hipnotyzująca trzyczęściowa historia podróży z Polski do Bangkoku, a potem do Amsterdamu.

Polifonie to zapoczątkowana w roku 2013 wraz z otwarciem nowej siedziby Cricoteki seria koncertów, performansów i zdarzeń brzmieniowych. Nawiązuje do polifonicznej idei współdziałania różnych głosów w ramach jednej całości, wykracza jednak poza samą muzykę. Staje się miejscem spotkania różnych rodzajów kreatywności. Jest polifonią postaw, gatunków, indywidualności.

Tematem Polifonii w tym roku będzie brzmienie, przestrzeń i ruch. Przestrzeń rozumiana jest tu jako swoista scenografia dźwiękowa. Wyznaczą ją zjawiska akustyczne: pogłos, szmery, różnego rodzaju odgłosy, czasem też kierunek i ruch dźwięku. Dzięki nim układ i wyposażenie budynku odsłaniają pełniejsze wymiary percepcyjne. W miarę rozwijania się tegorocznego cyklu, pole gry poszerzy się o kolejne elementy architektury i otoczenia Cricoteki. Znalezione dźwięczące przedmioty, nietypowe instrumentarium, nagrania i gotowe fragmenty rzeczywistości słyszalnej stanowić będą elementy gry audialności z wizualnością.

John Moran – jest amerykańskim kompozytorem, choreografem, aktorem, reżyserem oraz performerem. Jest protegowanym i uczniem Philipa Glassa, który określił go mianem najważniejszego współczesnego kompozytora. Artysta płynnie łączący ruch, muzykę i teatr w specyficzne dzieło sztuki o niepowtarzalnym stylu, ceniony zarówno przez publiczność, jak i krytykę. W latach 90. realizował pełne rozmachu, zakrojone na szeroką skalę widowiska teatralno-muzyczne (prezentowane choćby w nowojorskim Lincoln Center for the Performing Arts), w których brali udział m.in. Uma Thurman, Iggy Pop i Allen Ginsberg. W okresie 2005–2011 współpracował z japońską tancerką Saori Tskukadą, z kolei lata 2010–2013 to czas solowych projektów. W ostatniej dekadzie jego dokonania pokazywane były w wielu krajach na całym świecie, a kilka prac Morana znajduje się na stałe w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

John Moran – Solo-Series
Spektakl jest częścią projektu Polifonie
2 sierpnia 2015 roku, godzina 19.00
Cricoteka
Kraków

Dodaj komentarz