• 2015-07-28

Muzyczne powidoki miasta

15 sierpnia w Krakowie rozpocznie się 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie. Przez 17 festiwalowych dni odbędzie się ponad 20 koncertów w wykonaniu polskich i zagranicznych sław. Festiwal stanie się muzyczną wędrówką po zabytkach miasta.

Philharmonia Quartett (źródło: materiały prasowe)

Philharmonia Quartett (źródło: materiały prasowe)

Od lat Festiwal gromadzi same gwiazdy kameralnej sceny. Na tegorocznej festiwalowej estradzie wystąpią tacy artyści jak m.in.: Grigorij Sokołow, który tym razem zaprezentuje utwory Bacha, Beethovena i Schuberta; Ivan Monighetti, Daniel Stabrawa i jego berliński Philharmonia Quartett, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Białko, Elżbieta Stefańska oraz Krzysztof Penderecki, który m.in. poprowadzi pierwsze w Krakowie wykonanie swojego nowego utworu Dies illa. W programie festiwalu znalazły się też występy znanych i cenionych zespołów, takich jak m.in. Gomalan Brass, Wirtuozi Lwowa, Ensemble Organum, lwowski Chór Trembita, armeński Chór Monasteru św. Gegharda, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej. Jak zwykle na festiwalu wystąpią młodzi artyści. W tym roku będzie to m.in. Krzysztof Książek i Szymon Nehring, dwóch krakowskich pianistów biorących udział w rozpoczynającym się w październiku w Warszawie Konkursie Chopinowskim.

Zapraszam najciekawszych i najlepszych wykonawców i zostawiam im dowolność w sprawie prezentowanego programu. Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu „w duszy gra”, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania – mówi Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor Festiwalu.

Festiwal Muzyka w Starym Krakowie to jeden z najstarszych festiwali polskich, nawiązujący do wielkich kart historii kultury Krakowa. To właśnie w Krakowie działali wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak Heinrich Finck, Luca Marenzio, Diomedes Cato. Tu koncertowali: Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Do tej pory gośćmi festiwalu byli artyści tej miary, co Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, Rafael Puyana, Igor Kipnis, zespoły: Philharmonia Quartett, Melos Quartett, Academy of Ancient Music, Canadian Brass, Izraelska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer i wielu innych.

Wydarzeniem festiwalu stanie się zapewne finał, podczas którego Krzysztof Penderecki poprowadzi pierwsze krakowskie wykonanie skomponowanego w zeszłym roku swojego utworu Dies illa oraz VIII Symfonię Dworzaka.

40. Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie
Od 15 do 31 sierpnia 2015 roku
Fundacja Capella Cracoviensis
Kraków

Dodaj komentarz