Romski Pstryk

Do 31 sierpnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku potrwa wystawa Romski Pstryk. Można na niej oglądać ilustracje do baśni i poezji pisarzy romskiego pochodzenia.

Wystawa „Romski Pstryk” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Romski Pstryk” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czasie, gdy na pierwsze strony gazet trafił konflikt polsko-romski w Andrychowie, dwie artystki oraz grupa aktywistów pochodzenia romskiego wyruszyli na osiedla romskie w Małopolsce, by przygotować zdjęcia inne niż te pokazujące stereotypowy obraz biedy i wykluczenia.

Rzeźbiarka Małgorzata Mirga-Tas i fotograf Martushka Fromeast prowadzą projekt Romski Pstryk już od ośmiu lat. Ich wielkim marzeniem jest zmiana sposobu postrzegania Romów i kultury romskiej. Artystki przygotowują we współpracy ze społecznościami romskimi ilustracje do baśni i poezji pisanych przez pisarzy pochodzenia romskiego.

Efekty wcześniejszych edycji projektu są rozpoznawane międzynarodowo, były między innymi prezentowane w 2011 roku w Pawilonie Romskim Call the witness podczas 54. Międzynarodowego Biennale Sztuk w Wenecji, jednego z najważniejszych cyklicznych wydarzeń artystycznych na świecie.

Wystawa Romski Pstryk
Od 18 lipca do 31 sierpnia 2015 roku
Wystawa w ramach 9. Festiwalu Kultur Świata Okno na świat
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Gdańsk

Dodaj komentarz