Rosja – jądro dziwności

Niebawem w wydawnictwie Czarne ukaże się reportaż  z samego serca Rosji – Jądro dziwności Petera Pomerantseva. Anne Applebaum powiedziała o książce: „Jeden z najbłyskotliwszych obserwatorów putinowskiej Rosji opisuje obsesję tego kraju na punkcie iluzji i przepychu, ale też jego niebezpieczne, pozbawione moralności jądro, które kryje się pod powierzchnią”.

Peter Pomerantsev, „Jądro dziwności. Nowa Rosja” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Peter Pomerantsev, „Jądro dziwności. Nowa Rosja” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bandyta z duszą artysty, zawodowe podrywaczki, opasane dynamitem czarne wdowy, Nocne Wilki – obrońcy świętej Rusi na motorach, oligarchowie rewolucjoniści, modelki o skłonnościach samobójczych, niedoszły reżyser, który z wyżyn Kremla pociąga za sznurki w politycznym teatrze lalek: witajcie w surrealistycznym sercu Rosji w XXI wieku, w jądrze dziwności.

W kraju, który obejmuje dziewięć stref czasowych i zajmuje jedną szóstą powierzchni lądów, gdzie odcięte od świata wioski, w których ludzie wciąż czerpią wodę z drewnianych studni, współistnieją z mieniącymi się błękitnym szkłem i stalą wieżowcami nowej Moskwy, jedyną spajającą siłę stanowi telewizja. To ona jest najważniejszym narzędziem nowego typu autorytaryzmu, dużo subtelniejszego niż jego dwudziestowieczne odmiany. Bo w nowej Rosji nawet dyktatura to reality show…

Peter Pomerantsev, Jądro dziwności. Nowa Rosja
Premiera: 29 lipca 2015 roku
Przekład z języka angielskiego: Iga Noszczyk
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz