Sztuka włókna. Małe, mniejsze, najmniejsze

Do 4 sierpnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku będzie można oglądać wystawę Sztuka włókna. Małe, mniejsze, najmniejsze.

Wystawa „Sztuka włókna. Małe, mniejsze, najmniejsze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Sztuka włókna. Małe, mniejsze, najmniejsze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie w Nadbałtyckim Centrum Kultury można zobaczyć prace trzech artystek: Barbary Polkowskiej-Ugwu, Barbary Westman oraz Agaty Zielińskiej-Głowackiej. Artystki zajmują się szeroko pojętą sztuką włókna i w dialogu ze sobą zaprezentują na wystawie małe formy włókiennicze.

Miniaturowy format otwiera dla mnie nieograniczone możliwości artystycznej ekspresji. W miniaturze tkackiej najważniejsza dla mnie jest jej lapidarność,jak w haiku. Chętnie stosuję assemblage, nadając całkiem nowe znaczenie gotowym przedmiotom i materiałom użytym w moich miniobiektach – mówi o swojej twórczości Barbara Polkowska-Ugwu.

Barbara Polkowska-Ugwu – ukończyła PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku w 1987 na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się tkaniną unikatową, malarstwem, aranżacją przestrzeni wystawowych, działalnością pedagogiczną, prowadzi warsztaty artystyczne, jest autorką podręczników do nauczania plastyki. Swoje prace pokazywała na indywidualnych wystawach w Berlinie, Druskiennikach, Sopocie, Gdańsku, Łodzi, Gdyni. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, krajowych i międzynarodowych. Prace artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Gdyni, oraz prywatnych kolekcjach we Francji, Kanadzie, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Barbara Westman – artystka w 2001 roku ukończyła ASP w Poznaniu i otrzymała tytuł magistra w zakresie grafiki warsztatowej i tkaniny artystycznej. Od 2002 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzi pracownie grafiki i sztuki włókna na uniwersytecie stanowym w Slippery Rock (SRU) w Pennsylwanii. Równocześnie z pracą dydaktyczną zajmuje się swoja działalnością artystyczną w dziedzinach grafiki i sztuki włókna. Brała udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą.

Sztuka włókna. Małe, mniejsze, najmniejsze
Od 15 lipca do 4 sierpnia 2015 roku
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Gdańsk

Dodaj komentarz