Rosyjska klasyka w nowym wydaniu

W czerwcu wydawnictwo Zysk i S-ka opublikowało nowe wydanie powieści Fiodora Sołoguba Mały bies.  To wybitna rosyjska powieść psychologiczna, łącząca w sobie największe zdobycze prozy Gogola, Czechowa i Dostojewskiego.

Fiodor Sołogub, „Mały bies” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Fiodor Sołogub, „Mały bies” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Przejmujące studium zła, osadzone w realiach Rosji. Bohaterem powieści jest Ardalion Pieriedonow, prowincjonalny nauczyciel gimnazjalny obdarzony zaufaniem zwierzchników i otoczenia, a w rzeczywistości pastwiący się nad uczniami maniak i zbrodniarz. Naszkicowany w powieści świat z czasów schyłku carskiego imperium staje się metaforą całego państwa, by nie powiedzieć: świata. Miasteczkiem rządzi strach i biurokracja, a na szczycie tej piramidy fałszu i upodlenia zasiada ktoś odległy i nierealny – wszechmocny car.

Konsekwencja, z jaką Sołogub obnaża wnętrze swoich bohaterów, bez wyjątku nikczemnych lub pustych, nie pozostawiając ani promyka nadziei, zjednała mu renomę najwybitniejszego rosyjskiego wyraziciela nastrojów fin de siecle’u i zapewniła trwałe miejsce w literaturze światowej.

Fiodor Sołogub (1863–1927) – rosyjski pisarz, tłumacz, teoretyk sztuki i nauczyciel. Był związany z dekadencką filozofią pesymizmu i egzystencjalnego zagubienia, jednocześnie deklarował więź z symbolistycznym kultem sztuki. W swojej twórczości porusza często, wręcz obsesyjnie, tematykę śmierci, samotności, strachu, a jednocześnie stosuje skomplikowane symbole, dąży do estetyzacji sztuki.

Fiodor Sołogub, Mały bies
Premiera: 8 czerwca 2015 roku
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Dodaj komentarz