• 2015-07-25

Dramaty emocji, krwi i korony, czyli Festiwal Szekspirowski: start!

W wakacyjnych planach koniecznie trzeba uwzględnić odwiedziny w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Od 31 lipca do 9 sierpnia odbędzie się tam międzynarodowy 19. Festiwal Szekspirowski, na który tradycyjnie zjeżdżają najwybitniejsi twórcy teatru z całego świata.

„Hamlet”, fot. S. Normann Hansen (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Hamlet”, fot. S. Normann Hansen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku to jedyny tego typu festiwal w Polsce i jeden z największych na świecie, na który organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle z całego świata. Podczas 19. edycji festiwalu zobaczymy spektakle z Polski, Danii, Portugalii, Gruzji, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Rosji, a wśród nich dzieła tak głośnych twórców jak Luk Perceval, László Bocsárdi czy Robert Sturua. Jednym z największych wydarzeń 19. edycji Festiwalu będzie z pewnością występ brytyjskiej gwiazdy muzycznej awangardy The Tiger Lillies, którzy nie tylko dadzą jeden ze swoich niezapomnianych koncertów, lecz także wystawią Hamleta. Spektakl The Tiger Lillies perform Hamlet wyprodukowany w Teatrze Republique w Kopenhadze, zagrany zostanie dwukrotnie. The Tiger Lillies to angielski awangardowy zespół muzyczny, założony w 1989 w Londynie. Ich styl nawiązuje do europejskiej tradycji kabaretowej (zwłaszcza tej spod znaku Brechta i Weilla), opery, groteski i czarnego humoru.

19. Festiwal Szekspirowski zainauguruje spektakl Wielki John Barrymore w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego z Teatru STU w Krakowie. Spektakl, oparty o tekst Williama Luce’a opowiada o Johnie Barrymore, jednym z największych aktorów szekspirowskich XX wieku, którego kreacja Hamleta przeszła do historii jako nowatorska i perfekcyjna. Główną role zagra wybitny aktor Jerzy Trela.

W głównym nurcie Festiwalu będzie można zobaczyć dzieło jednego z czołowych europejskich twórców teatralnych – Luka Percevala. Podczas poprzednich edycji ze świetnym przyjęciem spotkały się dwie jego wcześniejsze szekspirowskie inscenizacje: Otello i Hamlet. Tym razem pokaże Makbeta zrealizowanego w Teatrze Bałtycki Dom w Sankt Petersburgu. Nieustająca fascynacja Percevala Makbetem doprowadziła do powstania już trzeciej w jego dorobku adaptacji scenicznej tego tekstu. Jak podkreśla autor, jest to dla niego najbardziej mistyczny utwór w historii literatury, który za każdym razem odkrywa coraz to nowe sensy. Tym razem jest to alegoryczna opowieść skonstruowana w konwencji koszmaru sennego, którego bohater toczy nierówną walkę z przeznaczeniem i z siłami natury.

Kolejną inscenizacją ponadczasowego dramatu jest Hamlet w reż. László Bocsárdiego wyprodukowany w Teatrze Tamási Áron w Sfântu-Gheorghe w Rumunii. Adaptacja klasycznego tekstu Szekspira zyskuje u tego reżysera zupełnie nowy wymiar. Relacje władzy, zdrady i zemsty potraktowane zostały w sposób symboliczny. Bocsárdi traktuje tekst Hamleta w sposób strukturalny. Fundamentalne problemy, z jakimi mierzą się szekspirowscy bohaterowie są przyczynkiem do tworzenia i odkrywania kolejnych znaczeń i formułowania nieskończonej liczby wzajemnych relacji. W 2014 roku spektakl uzyskał prestiżową nagrodę krytyków teatralnych w Rumunii UNITER za najlepszą reżyserię oraz najlepszą scenografię.

Na 19. Festiwal Szekspirowski udało się również sprowadzić do Polski najnowsze dzieło głośnego twórcy gruzińskiego Roberta Sturuy Juliusza Cezara, którego premiera odbyła się w Teatrze im. Rustavelego w maju.

Jerzy Trela w spektaklu „Wielki John Barrymore” (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Trela w spektaklu „Wielki John Barrymore” (źródło: materiały prasowe)

W ramach tegorocznego Festiwalu organizatorzy powracają również do tradycji prezentowania wszystkich finalistów Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira i utworów inspirowanych dramatami Szekspira w sezonie artystycznym 2014/2015. W finale 22. Konkursu o Złotego Yoricka znalazły się trzy teatry: Narodowy Stary Teatr w Krakowie ze spektaklem Król Lear w reż. Jana Klaty, Teatr im. Słowackiego w Krakowie, Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna? w reż. Pawła Miśkiewicza oraz Teatr Polski we Wrocławiu z Burzą w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. To właśnie podczas festiwalu zapadnie decyzja, który z nich zdobędzie nagrodę Złotego Yoricka, od 1994 r. dorocznie przyznawaną przez Zarząd Fundacji Theatrum Gedanense. Wszystkie polskie realizacje szekspirowskie sezonu obejrzy i oceni juror-selekcjoner Łukasz Drewniak, teatrolog, redaktor i recenzent „Didaskaliów” i miesięcznika „Teatr”, współpracujący z TVP Kultura. Podczas Festiwalu przedstawienia będzie oceniać 5-osobowe Jury, w którego skład wejdą uznani teatrolodzy i krytycy teatralni. Wyboru zagranicznych spektakli dokonuje Dyrektor artystyczny Festiwalu, profesor Jerzy Limon.

Program festiwalu wzbogacą również wydarzenia muzyczne. Oprócz wspomnianego koncertu The Tiger Lillies podczas tegorocznej edycji wystąpi słynna portugalska wokalistka jazzowa Maria João, znana z łączenia tradycyjnego jazzu z elementami muzyki etnicznej, nowoczesnej oraz awangardowej. Na Festiwalu Szekspirowskim zaprezentuje ona autorską interpretację sonetów Szekspira w jazzowej i elektronicznej aranżacji.

Jak co roku organizatorzy proponują również szereg działań edukacyjnych w cyklu Letnia Akademia Szekspirowska. Odbędą się m.in. warsztaty aktorskie, muzyczne i relaksacyjne dla dzieci i dorosłych, dla osób zaawansowanych artystycznie i takich, które pragną spróbować swoich sił w twórczym działaniu. Będzie również możliwość wzięcia udziału w próbach otwartych oraz spotkaniach z artystami występującymi na 19. Festiwalu Szekspirowskim. Tegoroczną nowością jest Critics Corner – wybitni szekspirolodzy z całego świata (prof. Manfred Pfister, prof. Marta Gibińska, prof. Jay L. Halio, prof. Tom Clayton) będą spotykać się z widzami festiwalowymi na otwartych debatach poświęconych sztuce wystawianej dnia poprzedniego. Jest to nietypowa okazja, aby posłuchać opinii osób z różnych kręgów kulturowych oraz wziąć udział w dyskusji z wybitnymi teatrologami.

Dodatkowo podczas Festiwalu Szekspirowskiego prezentowane będą również dzieła niezależnych i alternatywnych twórców w ramach nurtu SzekspirOFF. Grane na najmniejszej gdańskiej scenie: w Teatrze w Oknie, a także przed nim, na ulicy Długiej oraz w różnych przestrzeniach Gdańska. W skład tegorocznego OFFu wejdą m.in. prezentacje dyplomowe spektakli Akademii Teatralnych z Wrocławia, Krakowa i Warszawy, a także studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W trakcie Festiwalu tradycyjnie już wydawana będzie, ciesząca się dużym zainteresowaniem, codzienna gazeta festiwalowa „Shakespeare Daily” z recenzjami i komentarzami festiwalowych wydarzeń.

19. Festiwal Szekspirowski 
Od 31 lipca do 9 sierpnia 2015 roku
Gdański Teatr Szekspirowski

Dodaj komentarz