• 2015-07-24

Tomasz Kot podkręca tempo na karuzeli życia

Laureat Orła i Złotych Lwów w 2014 roku za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w filmie Bogowie wcielił się w postać luźno inspirowaną osobą aktora Tadeusza Szymkowa (Psy, Kroll, Ekstradycja 3). Autorem scenariusza jest Cezary Harasimowicz, uhonorowany Złotymi Lwami za scenariusz do filmu Bandyta, a prywatnie przyjaciel Tadeusza Szymkowa. Zakwalifikowany do Konkursu Głównego 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni obraz Żyć nie umierać wejdzie na ekrany kin 28 sierpnia.

„Żyć nie umierać” – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Żyć nie umierać” – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bartek, niegdyś wzięty aktor, teraz artysta estradowy w popularnym telewizyjnym show, dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory. Według lekarza zostały mu zaledwie trzy miesiące życia. Bartek postanawia maksymalnie wykorzystać ten czas, uporządkować swoje sprawy, naprawić błędy życiowe i pogodzić się z córką. Wierzy, że nie ma takiej sytuacji, z której nie byłoby jakiegoś wyjścia i – zaskakując najbliższych pogodą ducha i poczuciem humoru – stara się zmienić bieg losu i przekonać Najwyższego Scenarzystę, aby jego historia zakończyła się happy endem.

 Nigdy nie wiadomo, kiedy skończy się nasza przygoda z życiem, więc teoretycznie każdy dzień powinniśmy traktować jak gdyby był ostatnim, przeżywać go w sposób świadomy. W pewnym sensie – choć to bardzo ryzykowne stwierdzenie – nasz bohater został uprzywilejowany, jest bardziej niż inni świadomy upływającego czasu.Bartosz nie załamuje się, ale próbuje za wszelką cenę uczynić każdy dzień satysfakcjonującym, codziennie podkręca tempo na karuzeli życia. W jego przypadku ta afirmacja życia rośnie, chce naprawić stracony czas, stracone relacje, naprawić choć kawałek świata.

Tomasz Kot

Chciałem stworzyć film z pasją i energią, pełen humoru i wdzięku. Film, który w lekki sposób przekazuje opowieść o wielkiej sile. Opowieść wzbudzającą emocje, poruszającą, ale przede wszystkim dającą pozytywną energię do życia. Wierzę, że widzowie potrzebują takich właśnie historii.

Maciej Migas

Żyć nie umierać
Premiera: 28 sierpnia 2015
Gatunek: tragikomedia/obyczajowy
Produkcja: Polska 2015
Reżyseria: Maciej Migas
Scenariusz: Cezary Harasimowicz
Obsada: Tomasz Kot, Janusz Chabior, Ireneusz Czop, Jacek Braciak, Adam Woronowicz, Magdalena Walach, Ewa Gawryluk, Agnieszka Wosińska, Michalina Olszańska, Andrzej Konopka

Dodaj komentarz