• 2015-07-24

Wrzeszcz Art!

W najbliższą sobotę 25 lipca w Gdańsku, w samym centrum Wrzeszcza zostanie otwarta Nowa Kolonia.​ Wydarzeniem inaugurującym otwarcie nowej galerii i miejsca koncertowego będzie kolejna edycja projektu Wrzeszcz Art!, do którego zaproszona została Ulę Kozak, artystka multimedialna oraz Łukasz Dziedzic jako John Lake, który zawita do Gdańska na swojej letniej trasie koncertowej.

John Lake (źródło: materiały prasowe)

John Lake (źródło: materiały prasowe)

Wrzeszcz Art! to cykliczny projekt artystyczny o charakterze interdyscyplinarnym i długofalowym. Pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku, gdy została powołana w nowej siedzibie Kolonii Artystów Galeria Wideo, w której prezentowano artystów posługujących się w swojej twórczości, wideo, dokumentem, filmem, video-artem. W czterech edycjach projektu udział wzięli uznani artyści: Julita Wójcik, Jacek Niegoda, Ania Witkowska, Adam Witkowski, Piotr Wyrzykowski, Aleksandra Wenta i Alicja Karska, Maciej Chodziński, Maciej Salomon, Dorota Walentynowicz, Wojciech Zamiara, Hubert Czerepok, Urszula Wasielewska, Karolina Breguła, Agnieszka Jarząbowa, Kije i Adamski, Mateusz Pęk, Maciej Szupica, Bogna Burska i Elvin Flamingo.

Głównym celem projektu jest prezentowanie i gromadzenie prac wideo artystów, by stworzyć swoistą kolekcję – ogólnodostępne archiwum edukacyjne. Wrzeszcz Art! to przybliżenie kontekstu społecznego w sztuce współczesnej, jak również ukazanie różnorodności jej form i tematyki.

Urszula Kozak to artystka, która ukończyła Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych. Prezentowała swoje prace na wystawie pokonkursowej Festiwalu Interference w Szczecinie na którym otrzymała nagrodę Grand Prix, galerii R46 w Wrocławiu, galerii Lookout w Warszawie, galerii Stara Wozownia w Toruniu, galerii 13Muz oraz Trafo (Media Lab) w Szczecinie na festiwalu Urban Poetry Festival w Rydze. Swoje projekty audiowizualne, indywidualne oraz tworzone w współpracy z muzykami pokazywała w Polsce i za granicą między innymi na festiwalach Live Performers Meeting w Rzymie i Kapsztadzie, Liber Null.

Urszula Kozak (źródło: materiały prasowe)

Urszula Kozak (źródło: materiały prasowe)

John Lake to artysta tworzący dźwięki wypełnione są błotnistą i duszną do granic wytrzymałości syntezatorową miazgą, bazującą na atmosferze grozy, mroku i tajemnicy, a wszystko to jest pocięte transowym monotonnym rytmem. Niektórzy nie potrafią do tego nie tańczyć inni tylko wija się ze strachu. John Lake to eksperymentalny projekt muzyczny Łukasza Dziedzica, który przy różnych okazjach wciela się w rolę artysty, kuratora, twórcy projektu Lugozi, czy swego czasu również z Wojtkiem Kucharczykiem w duecie Iron Noir. Z różnymi projektami koncertował m.in na Supermarket Art Fair w Szwecji, Festiwalu Ars Cameralis, 8 Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, na Strefie Monotype w Warszawie, czy krakowskim Unsound Festival.

Wrzeszcz Art!
25 lipca 2015 roku, godz. 19.00
Koncert: John Lake
Pokaz video: Urszula Kozak
Kolonia Artystów
Nowa Kolonia, ul. Grunwaldzka 51,
Gdańsk Wrzeszcz

Dodaj komentarz