Metrowy komiks Agaty Zbylut

Do 30 września w Galerii A19 Marymont – Metro dla sztuki w Warszawie będzie można oglądać wielkoformatową realizację Agaty Zbylut. Praca artystki powstała w ramach projektu Metrowe komiksy. Towarzyszy jej wystawa w warszawskiej Galerii Program.

Agata Zbylut, w ramach projektu „Metrowe komiksy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Zbylut, w ramach projektu „Metrowe komiksy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do tej pory w projekcie Metrowe komiksy, którego kuratorką jest Monika Małkowska wzięli udział Piotr Macha, Marcin Podolec, Małgorzata Jabłońska oraz Adam Wójcicki. Dzieło Agaty Zbylut mieści się na styku fotografii oraz malarstwa. Pochodząca ze Szczecina artystka sfotografowała się podczas tańca i powtórzyła swój wizerunek 25 razy, co sprawia wrażenie animacji poklatkowej.

Białe, kompletnie puste tło; na nim – figura nagiej dziewczyny, powtórzona 25 razy, lecz za każdym razem w innym ujęciu. Dziewczyna tańczy. Właściwie – nie ona wykonuje taneczne pas, lecz intensywnie czerwona peleryna fruwająca wokół jej ciała, którego… nie ma. Zostało wytarte, wycięte. Nie widać twarzy ani nawet zarysu głowy; nie ma światłocienia. Jest tylko płaska sylwetka. Duch? Może duch, ale jakże żywotny! Zgrabną figurę tancerki podkreślają wysokie obcasy, a biel „pustego” ciała kontrastuje z ostrą barwą i połyskliwą, pofałdowaną materią płaszcza. Tylko on został sfotografowany z fakturą i światłocieniem – pisze Monika Małkowska, kuratorka projektu.

Galeria A19 Marymont – Metro dla sztuki
Projekt: Metrowe komiksy
Artystka: Agata Zbylut
Kuratorka: Monika Małkowska
Od 30 czerwca do 30 września 2015 roku
Metro Marymont
Warszawa

Wystawa w Galerii Program (Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej)
Od 6 lipca do 21 sierpnia 2015 roku
Kuratorka: Anna Muszyńska
Warszawa

Dodaj komentarz