Wrocławski Solpol nie będzie zabytkiem

Po długiej batalii Solpol we Wrocławiu nie zostanie wpisany do rejestru zabytków. Wartość artystyczna budynku wciąż podawana jest w wątpliwość.

Wojciech Jarząbek, Solpol (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Wojciech Jarząbek, Solpol (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Jeszcze w marcu 2015 roku Solpol miał szansę stać się najmłodszym zabytkiem w Polsce, ale Dolnośląska Wojewódzka Konserwator Zabytków nie wyraziła zgody na wpisanie go do rejestru zabytków. Swoją decyzję uzasadniła tym, że rzeczywistej wartości historycznej oraz artystycznej budynku nie sposób ocenić współcześnie, ponieważ budynki postmodernistyczne powstają cały czas.

Niestety działania aktywistów związanych z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacją Transformator, środowisk naukowych oraz architektów nie przyniosły rezultatów. Solpol to stosunkowo młody budynek i niektórych trudno przekonać o jego wartości historycznej. Warto jednak pamiętać o tym, że Solpol jest symbolem doby transformacji i budynkiem, który wyraża ducha swoich czasów.

Solpol powstał w 1993 roku i pełnił funkcję domu towarowego. Zaprojektował go Wojciech Jarząbek – wrocławski architekt kojarzony z polską odmianą postmodernizmu. Projekt Solpolu powstał zaledwie w ciągu tygodnia, co samo w sobie stało się legendą. Nadanie budynku przy ul. Świdnickiej statusu zabytku miało szansę uchronić go od możliwej katastrofy. Jednak Solpol, będący prywatną własnością Zygmunta Solorza-Żaka, może radykalnie zmienić swój wygląd oraz tożsamość. Znowu będziemy świadkami rozmaitych pomysłów dotyczących jego niepewnej przyszłości – od wyburzenia go po powstanie na jego miejscu galerii handlowej.

Dla jednych jego nietypowa bryła i kolorowa elewacja są zwyczajnym kiczem, a dla drugich świadectwem inteligentnej gry z architektonicznymi konwencjami. Budynek doskonale wyrażał ducha swoich czasów i był przewrotnym komentarzem dotyczącym estetyki lat 90. Być może nie jest to architektura łatwa do zaakceptowania, ale niedostrzeganie faktu, że Solpol jest istotnym pomnikiem architektury doby transformacji, jest zjawiskiem  bulwersującym.

Wojciech Jarząbek – urodził się w 1950 roku. Ukończył architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Po studiach pracował w biurze Inwestprojekt, a w latach 1978–1990 w biurach projektowych w Kuwejcie. W 1980 wraz z Janem Matkowskim wygrał konkurs na projekt kościoła przy wrocławskim osiedlu Popowice. Wkrótce po tym wydarzeniu założył własną pracownię projektową. Jedną z jego nowszych realizacji jest osiedle bloków mieszkalnych Osiedle Kminkowa.

Dom handlowy Solpol
Architekt: Wojciech Jarząbek
Wrocław

Dodaj komentarz