Polski komiks o polskiej rzeczywistości

Do 16 sierpnia w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu potrwa wystawa Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości.

Wystawa „Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Komiks przedstawiając rzeczywistość, często karmi się skrótem, mocnym przerysowaniem. Żywi się schematem i stereotypem, wywraca go do góry nogami lub stawia na ostrzu noża. O potężnej sile rażenia obrazkowego języka najlepiej świadczy zamach na redakcję „Charlie Hebdo”. Proste rysunki z niszowego pisma satyrycznego  stały się nagle papierkiem lakmusowym wolności słowa.

Wystawa Mój kraj taki piękny to próba odpowiedzi na pytanie, jak polscy rysownicy widzą polską rzeczywistość i czy posługiwanie się językiem komiksu wpływa na ich punkt widzenia. To również próba odpowiedzi na pytanie, czy sposoby przedstawiania, a  raczej interpretowania rzeczywistości, jakie sprawdzają się chociażby w przypadku paska prasowego czy rysunku wrzuconego do sieci, sprawdzają się także w przestrzeni galerii.

Na wystawę składają się rozmaite wypowiedzi autorów, w których podjęli temat polskiej mentalności i codzienności, na której stan wpływają nie tylko wydarzenia z pierwszych stron gazet. Obyczajowość, uwikłania historyczne, antypatie i przyjaźnie, jakimi darzą się mieszkańcy poszczególnych województw, dzielnic miast czy nawet tych samych bloków stanowią niewyczerpane źródło dla często ironicznego lub krytycznego podejścia do problematyki zawartej w dziełach polskich twórców komiksu.

Dla potrzeb wystawy wykorzystają oni nie tylko część swoich wcześniejszych prac, które zaprezentują w nowym kontekście aranżacyjnym, ale również pokazane zostaną, po raz pierwszy, prace specjalnie przygotowane na wystawę. Część z nich wyraźnie wykracza poza  klasycznie dwuwymiarowe  medium komiksu, unaoczniając jego wizualny potencjał w powiązaniu ze sztuką wideoinstalacji, filmu animowanego, instalacji rzeźbiarskich oraz malarstwa ściennego.

W wystawie wezmą udział artyści: Joanna Karpowicz, Bartosz Minkiewicz, Marcin Podolec, Robert Popielecki, Michał Rzecznik, Michał Śledziński, Jacek Świdziński, Marek Turek, Jakub Woynarowski, Olga Wróbel

Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości
Od 17 lipca do 16 sierpnia 2015 roku
Oprowadzania kuratorskie: 25 lipca, godzina 15.00 (kurator Sebastian Frąckiewicz) oraz 29 lipca, godzina 17.00 (koordynator Georgi Gruew)
Kurator: Sebastian Frąckiewicz
Koordynator wystawy: Georgi Gruew
Galeria Miejska Arsenał
Poznań

1 komentarz do artykułu “Polski komiks o polskiej rzeczywistości”

  1. Równie gorąco polecamy wystawę komiksu i ilustracji : Wnętrze Głowy Łukasza Kolwalczuka w mia ART GALLERY we Wrocławiu. Wystawa trwa do 8 sierpnia .

    https://www.facebook.com/events/947500395313740/

    https://www.facebook.com/media/set/?set=a.909180159147264.1073741864.391640974234521&type=3

    Pozdrawiamy,
    Zespół mia ART GALLERY

Dodaj komentarz