Emilia do rozbiórki

Pawilon Meblowy Emilia, w którym mieści się obecna siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, został oficjalnie przeznaczony do rozbiórki. Na jego miejscu wyrośnie 196-metrowy drapacz chmur.

Pawilon Meblowy „Emilia” w Warszawie (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Pawilon Meblowy „Emilia” w Warszawie (źródło: Wikipedia, na podstawie licencji Creative Commons)

Modernistyczny budynek zniknie z mapy Warszawy. Kilka dni temu ratusz wydał warunki zabudowy wieżowca, który powstanie na gruzach pawilonu. Wieżowiec składać się będzie z trzech brył i szacuje się, że jego wysokość wraz z antenami może osiągnąć ponad 210 metrów. Właścicielem gruntu, na którym znajduje się Emilia, jest firma Griffin Real Estate.

Problem niedoceniania wartości artystycznej powojennego modernizmu wciąż jest obecny. Jednym tchem wymienić można budynki, które stały się ofiarami lekceważenia władz czy bezwzględności zachodnich inwestorów: warszawski Supersam, brutalistyczny dworzec w Katowicach oraz krakowski hotel Cracovia. Kiedyś pojawił się również pomysł dotyczący rozbiórki Dworca Centralnego, ale na szczęście nie wszedł on w życie.

Z drugiej strony modernizm w kręgach elit stał się swoistą modą, która przyczyniła się do jego przewartościowania. Wciąż jednak kojarzy się on za sprawą pamięci historycznej z ponurą rzeczywistością PRL-u. Niesłusznie, ponieważ daleko idącą konsekwencją takiego myślenia jest burzenie budynków o wyjątkowej klasie, które były dowodem na to, że dobra architektura może zaistnieć nawet w tak nieprzychylnej dla niej dekadzie.

Pawilon Meblowy Emilia, jak wiele budynków wznoszonych w tym czasie, posiada konstrukcję opartą na otwartym systemie lekkiego szkieletu stalowego. Jego szklana fasada sprawia wrażenie transparentnej, co sprawia, że budynek wydaje się niesamowicie lekki w porównaniu ze znajdującymi się w jego sąsiedztwie blokami mieszkalnymi. Uwagę przyciąga również konstrukcja dachu w formie zygzaku, który stał się znakiem rozpoznawczym Emilii i detalem potwierdzającym, że Pawilon nie jest jedynie wytworem tanio i masowo wznoszonej architektury.

Fenomen Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako muzeum pozbawionego stałej siedziby będzie trwać dalej. Muzeum jest zmuszone do znalezienia kolejnej tymczasowej lokalizacji. Nowy gmach muzealny na placu Defilad powstanie, jeśli tym razem wszystko dobrze pójdzie i nie powtórzy się historia sprzed kilku lat, dopiero w 2020 roku.

Pawilon Meblowy Emilia
Architecki: Marian Kuźniar i Czesław Wegner
Warszawa

Dodaj komentarz