• 2015-07-23

Teatralne reminiscencje przeszłości

21 września o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków będzie można obejrzeć wyjątkowy spektakl Nesting, który przeprowadzi widza przez kulturowy szlak między Polską a Izraelem. Spektakl jest efektem wspólnego działania wybitnego izraelskiego choreografa Idana Cohena z tancerzami Krakowskiego Teatru Tańca oraz niebywałą okazją do wymiany doświadczeń, przemyśleń i współczesnych wyobrażeń na temat „wczoraj” i „dziś” w relacjach polsko-żydowskich.

Krakowski Teatr Tańca (źródło: materiały prasowe)

Krakowski Teatr Tańca (źródło: materiały prasowe)

Spektakl Nesting to poszukiwanie szeroko pojętego domu. Ludzie są w nim niczym ptaki, które pchane pierwotnym instynktem przetrwania potrafią okrążyć kulę ziemską w poszukiwaniu schronienia. Spektakl opiera się na koncepcji drzewa genealogicznego i gniazd wybudowanych z kulturowych wspomnień. Jego twórcy szukają odpowiedzi na pytania o źródła naszej tożsamości. Nieuzupełnione gałęzie drzewa genealogicznego powodują problemy z odnalezieniem tożsamości. Tak jak w przypadku narodu żydowskiego, który w latach 40. XX wieku zmuszono do ucieczki z Europy i tym samym milionom ludzi ogłoszono, że ich dom jest zupełnie gdzie indziej, niż dotychczas czuli. Twórcy spektaklu zastanawiają się, co „widziały” kamienie wmurowane w fundamenty naszych domów i co uformowało ziemię, po której chodzimy. Spektakl będzie próbą odkrycia własnych korzeni i budowania nowego języka dyskursu pomiędzy Polakami i Izraelczykami, którzy wciąż współdzielą ogromną przestrzeń kulturową. Tancerze przemówią ciałem i emocjami, a swoje odczucia ujmą w plastycznym obrazie w ruchu i w dźwięku.

Teatr tańca to gatunek ciągle odkrywany, a tym samym wciąż świeży. Dzięki nowatorskiej formie od dawna dyskutowane relacje polsko-żydowskie w przedstawieniu zyskają nową perspektywę. Teatr nie zamyka swoich scenicznych wypowiedzi w artystycznym monologu, a każdy spektakl jest próbą rozmowy z widzem. To metafizyczna przestrzeń wymiany myśli tancerzy, ich doświadczenia, a także miejsce wyzwalania i rozwoju ich artystycznych osobowości.

Krakowski Teatr Tańca (źródło: materiały prasowe)

Krakowski Teatr Tańca (źródło: materiały prasowe)

Współtwórca przedstawienia, Idan Cohen, urodził się w 1978 roku w Kibuc Mizra w Izraelu. Jeszcze zanim dołączył do światowej sławy Kibbutz Contemporary Dance Company, zespołu założonego przez Yehudit Arnon, został zaangażowany do projektu filmowo-tanecznego autorstwa Lary Bersa. Idan Cohen występował na całym świecie w spektaklach słynnych choreografów, m.in. Rami Be’er, Inbal Pinto, Ania Brod. Od 2003 roku uczy, występuje i tworzy jako artysta niezależny, nagradzany w międzynarodowych konkursach choreograficznych.

Eryk Makohon to twórca, kierownik i choreograf Krakowskiego Teatru Tańca, z którym związany jest nieprzerwanie od niespełna dwudziestu lat. Jest autorem prawie trzydziestu spektakli prezentowanych na scenach w Polsce i zagranicą. Makohon to pomysłodawca, twórca koncepcji i pierwszy kierownik Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Od 2012 roku pracuje na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu oraz w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Nesting
Premiera: 21 września 2015 roku
Krakowski Teatr Tańca
Krakowskie Biuro Festiwalowe

Dodaj komentarz