Projekt Trzaski

6 sierpnia w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu rozpocznie się wystawa Projekt Trzaski. Wystawa poruszy pytanie, w jaki sposób dźwięk wpływa na doświadczanie i postrzeganie zurbanizowanej przestrzeni.

Wystawa „Projekt Trzaski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Projekt Trzaski” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Środowisko dźwiękowe określonej przestrzeni podlega permanentnemu formowaniu dzięki zachodzącym w ramach jego struktury przemianom społeczno-kulturowym. W rezultacie opis i dokumentacja potencjału fonicznego konkretnego miejsca zakładają wypracowanie metodologii, która jest w stanie definiować wykrojony obszar badawczy, zarówno geograficznie, jak i kulturowo. W takiej konfiguracji specyfika audiosfery wybranego miejsca nie jest jedynie wynikiem zmian technologiczno-cywilizacyjnych, tylko ciągłego przeobrażania środowiska fonicznego.

W jaki zatem sposób ujmować sferę akustyczną konkretnych przestrzeni, w których na co dzień żyjemy? Czy pomimo występowania silnych zakłóceń i problemów z ustrukturyzowaniem pejzażu fonicznego jesteśmy w stanie poczuć całościową atmosferę konkretnych miejsc i przejść od percypowania całości do identyfikacji szczegółu?

Poprzez audialny potencjał instalacji oraz obiektów prezentowanych na wystawie wysuwane są pytania dotyczące indywidualnego przeżywania i percypowania miejskiej audiosfery oraz sposobu, w jaki dźwięk wpływa na doświadczanie i postrzeganie zurbanizowanej przestrzeni.

W wystawie wezmą udział artyści: Daniel Koniusz, Tomasz Koszewnik, Łukasz Rodziewicz, Łukasz Sosiński

Projekt Trzaski
Od 6 do 29 sierpnia 2015 roku
Wernisaż: 6 sierpnia 2015 roku, godzina 19.00
Kurator: Piotr Dewko
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Bytom

Dodaj komentarz