Cricoteka zaprasza w wakacje

Krakowska Cricoteka zaprasza młodzież i dorosłych na przygotowany specjalnie z myślą o wakacjach program edukacyjny. W ramach akcji organizatorzy proponują uczestnictwo w bezpłatnych cotygodniowych oprowadzaniach i spotkaniach.

Odsłona druga wystawy Tadeusza Kantora „Dzieciństwo” (źródło: materiały prasowe)

Odsłona druga wystawy Tadeusza Kantora „Dzieciństwo” (źródło: materiały prasowe)

Pierwszą z propozycji jest bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie sztuki Tadeusza Kantora i wystawie czasowej oraz projekcja filmu o Tadeuszu Kantorze w każdą sobotę od 25 lipca do 29 sierpnia o godz. 15.00. Zwiedzanie rozpoczyna się od opowieści o budynku. Co w nim niesamowitego? Jakie łączy funkcje? Widzowie będą przechodzić dalej, by poprzez kolejne kondygnacje dotrzeć do sal ekspozycyjnych i rozpocząć przygodę z twórczością Kantora i zapoznać się z instalacją Christiana Boltanskiego. Oprowadzanie jest darmowe, obowiązuje jedynie bilet wstępu na wystawę. Na darmowe oprowadzanie i projekcję filmu Cricoteka zaprasza również seniorów w każdą środę o godz. 12.00

W programie wakacyjnym przewidziany jest także cykl Spotkanie z Aktorem. Cricoteka zaprasza na spotkania dotykające zagadnień i idei z kręgu twórczości Tadeusza Kantora. Uczestnicy spotkań będą mieli okazję nie tylko zapoznać się ze sztuką artysty, ale też porozmawiać i podyskutować z Bogdanem Renczyńskim, Aktorem Teatru Cricot 2 i pracownikiem Archiwum Cricoteki.

Warsztaty Laboratorium Dźwięku to poszukiwania niezwykłych brzmień zwykłych przedmiotów oraz propozycja dla juniorów i seniorów, której celem jest przełamanie schematycznego i bezkrytycznego odbioru sztuki. Jak dzieci odbierają sztukę? Jak robią to dorośli? Czy sztuka Tadeusza Kantora jest na tyle wielowymiarowa, by jednocześnie zaspokoić potrzeby jednych i drugich? Laboratorium dźwięku wychodzi naprzeciw naturalnym, dziecięcym potrzebom twórczego odkrywania i poszukiwania, a także naprzeciw potrzebom dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami osób starszych. Istotą i założeniem projektu jest stworzenie szansy na międzypokoleniową współpracę pomiędzy wnukami i dziadkami za pomocą uniwersalnego języka zmysłów. Warsztaty odbędą się 26 lipca, 9 oraz 23 sierpnia.

Christian Boltanski, „W mgnieniu oka” (źródło: materiały prasowe)

Christian Boltanski, „W mgnieniu oka” (źródło: materiały prasowe)

Cricoteka zaprasza również na zwiedzanie wystaw. Do 4 października można oglądać niezwykłą wystawę Christiana Boltańskiego W mgnieniu oka. Artysta wykonał instalację site specific, która polega na wyłożeniu podłogi galerii trawą oraz ściętymi kwiatami. W galerii również słychać nagrany dźwięk bijącego serca artysty. Praca ma charakter sentymentalnego monumentu poddawanego naturalnym procesom rozkładu, podporządkowanego dziennemu rytmowi, reagującego za zmianę pory dnia oraz na pogodę. Artysta skorzystał też z walorów architektury, odsłaniając przeszklone ściany Cricoteki.

2 sierpnia o godz. 19.00 odbędzie się performans amerykańskiego kompozytora, choreografa, aktora i reżysera, Johna Morana. Solo-Series to trylogia teatralnych monodramów w wykonaniu kompozytora. Performans opiera się na precyzyjnym połączeniu nagrań głosu ludzkiego, układów dźwiękowych i starannej choreografii na scenie. Poprzez wielokrotne repetycje i stopniowe nawarstwianie elementów ruchowych i dźwiękowych wewnątrz poszczególnych scen odsłonięta zostaje ukryta muzyczność codzienności. Solo-Series to fascynująca i hipnotyzująca trzyczęściowa historia podróży z Polski do Bangkoku, a potem do Amsterdamu.

Cykl wydarzeń wakacyjnych w Cricotece
Od 1 lipca do 31 sierpnia 2015 roku
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Kraków

Dodaj komentarz