• 2015-07-21

Po prostu piosenka

25 lipca o godz. 18.00 w Teatrze Leśnym w Gdańsku odbędzie się wieczór koncertowy Po prostu piosenka. W koncercie wystąpi Ryszard Leoszewski z projektem Wiem jak nie jest, Bardotka Trio, czyli Agnieszka Choromańska, Marta Podobas i Marta Zubilewicz-Ambroziewicz oraz Maciej Miecznikowski i Krzysia Górniak z projektem Tribute to Nat King Cole.

Maciej Miecznikowski & Krzysia Górniak (źródło: materiały prasowe)

Maciej Miecznikowski & Krzysia Górniak (źródło: materiały prasowe)

Ryszard Leoszewski jest kompozytorem, piosenkarzem, pedagogiem, jedną z najciekawszych postaci kulturalnego Szczecina, oraz twórca zespołu Sklep z Ptasimi Piórami (1978), wielokrotnie nagradzanego na festiwalach piosenki, który do tej pory należy do czołówki polskich wykonawców nurtu piosenki autorskiej. W 1987 roku założył dziecięcą grupę artystyczną ARFIK, którą prowadzi do dziś. Jego utwory pisane dla obu zespołów zostały wydane na ponad 40 płytach CD. Ryszard Leoszewski kojarzony jest z projektem Ulica Mandelsztama, w ramach którego wykonywał swoje kompozycje do wierszy wybitnego poety Osipa Mandelsztama z orkiestrami symfonicznymi Opery na Zamku w Szczecinie, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku i Pomorskiej Filharmonii w Bydgoszczy. Może się też poszczycić wspólnymi występami z takimi artystami, jak Rick Wakeman (muzyk legendarnej grupy YES), czy Bobby McFerrin. Pretekstem do stworzenia przez Ryszarda Leoszewskiego nowego materiału muzycznego Wiem jak nie jest były wiersze Marka Maja, poety, autora scenariuszy i sztuk teatralnych. Powstało 14 utworów zróżnicowanych w warstwie muzycznej, precyzyjnie i swobodnie skojarzonych z niebanalnymi, refleksyjnymi i momentami prowokującymi tekstami.

Bardotka to śpiewające w harmonii wokalistki. Zaczynały od wykonywania dobrze znanych polskich i amerykańskich standardów retro. Nazwane „polskimi The Puppini Sisters“ szybko postanowiły udowodnić, że mają własny charakter, a wykonywana przez nie muzyka to już nie tylko nastrojowy swing ale przede wszystkim wybuchowa mieszanka muzyki pop, big beat, bossanova, rock’n'roll, folk. Bardotka Trio miało przyjemność współpracować m.in. z Marcellą Puppini (założycielką słynnych The Puppini Sisters znanych z nagrań m.in. ze zdobywcą Grammy, Michaelem Buble), która zaprosiła wokalistki do wykonania polskiej wersji jej utworu Stop googling me z francuskimi DJ-ami i producentami.

Maciej Miecznikowski to znakomity muzyk o charakterystycznym głosie, szczególnie pięknie brzmiącym w romantycznym repertuarze wraz z Krzysią Górniak, znaną gitarzystka jazzowa, której delikatność i kobiecość w połączeniu z wirtuozerią jest unikatem na rynku muzycznym. To wyjątkowe połączenie dwóch różnych temperamentów i osobowości. W ich wykonaniu światowe przeboje Nat King Cole’a, m.in. Unforgettable, Route 66, When I Fall In Love wyśpiewane i zagrane z uczuciem, w niekonwencjonalnych aranżacjach na dwie gitary i wokal brzmią świeżo i nowocześnie. Tribute to Nat King Cole to granie intymne, blisko ucha i pełne emocji. Na koncertach Maciej i Krzysia wprawiają słuchaczy nie tylko w chwile zadumy i uniesienia. Połączenie świetnego kontaktu z publicznością i niespożytej energii jest gwarancją udanego, rozrywkowego koncertu. To duet doskonały zarówno na małe, kameralne imprezy, jak i na duże sceny. Maciej Miecznikowski śpiewa akompaniując sobie na fortepianie i gitarze, gra też na trąbce, flecie i akordeonie. Z wykształcenia jest śpiewakiem operowym, absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku obdarzonym głębokim i mocnym głosem, dzięki któremu jest w stanie z wdziękiem i charyzmą oryginalnie zinterpretować niemal każdy utwór z dowolnego repertuaru. Krzysia Górniak to urodzona w Olsztynie „najciekawsza gitarowa jazzwoman w Polsce”, grająca na gitarze elektrycznej, kompozytorka, producentka i aranżerka.

Po prostu piosenka
25 lipca 2015 roku, godz. 18.00
Winda – Gdański Archipelag Kultury
Teatr Leśny
Gdańsk

Dodaj komentarz