Józef Hulka, Antoni Toborowicz. Dwa światy

Galeria Bielska BWA i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zapraszają 24 lipca na wernisaż wystawy zatytułowanej Dwa światy. Na wystawie będzie można zapoznać się z dorobkiem artystycznym Józefa Hulka oraz Antoniego Toborowicza.

Józef Hulka – „Chrystus”, Antoni Toborowicz – „Święty Franciszek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Hulka – „Chrystus”, Antoni Toborowicz – „Święty Franciszek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwa światy to wystawa prezentująca dorobek artystyczny Józefa Hulki z Łękawicy oraz Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej. Obaj artyści żyją i tworzą w jednym kraju – w Polsce, ale ich światy są tak bardzo różne; chociaż ukazują to samo – wizerunki Chrystusa, Matki Boskiej, aniołów i świętych oraz muzykantów ludowych czy zwierzęta domowe.

W czasie wernisażu wystąpi kapela góralska Warzonka w składzie: Marcin Blachura ­(skrzypce, dudy żywieckie, instrumenty pasterskie), Michał Hutyra (skrzypce), Przemysław Leszczyński (skrzypce), Przemysław Ficek (bas, dudy żywieckie, instrumenty pasterskie)

Józef Hulka – to wybitny reprezentant tradycyjnej sztuki ludowej, z powodzeniem uprawia rzeźbę w drewnie i kamieniu, malarstwo na szkle oraz tzw. plastykę obrzędową związaną z okresem świąt Bożego Narodzenia (szopki, gwiazdy, kozy kolędnicze). W jego rzeźbie i malarstwie dominuje tematyka sakralna, a szczególnie upodobał sobie wizerunki Jezusa i Matki Boskiej. Jest jednym z ostatnich przedstawicieli autentycznej sztuki ludowej w Beskidach.

Antoni Toborowicz – to twórca zdecydowanie odmienny, tworzy baśniowe wizerunki zwierząt i roślin. Korzysta z dorobku tradycyjnej sztuki ludowej w sposób twórczy. Jego dzieła są syntetyczne, oszczędne w kolorze i formie. Zachwycają swoim majestatem, powściągliwością. Artysta pracuje głównie w drewnie, chętnie włącza do swoich kompozycji elementy skórzane i wykonane z wikliny.

Józef Hulka, Antoni Toborowicz. Dwa światy
Wystawa towarzyszy 52. Tygodniowi Kultury Beskidzkiej
Od 24 lipca do 30 sierpnia 2015 roku
Wernisaż: 24 lipca 2015 roku, godzina 17.00
Organizatorzy: Galeria Bielska BWA, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz