• 2015-07-21

Największa wystawa ćmielowskiej porcelany z nagrodą PorcelaNowe

Wystawa Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach to pierwsza w Polsce tak obszerna ekspozycja ćmielowskiej porcelany. Na trwającej do końca listopada wystawie zobaczyć można unikatowe wzory począwszy od najstarszych zabytków fajansowych przez historyczne fasony z XIX i początków XX wieku aż po kolekcje współczesne.

Wystawa „Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa powstała w roku, w którym Polskie Fabryki Porcelany świętują 225 lat marki Ćmielów. Jubileusz stał się okazją do powołania specjalnej nagrody PorcelaNowe dla osób mających szczególny wpływ na rozwój i promowanie polskiej porcelany. Laureatką pierwszej edycji konkursu została Danuta Duszniak wybitna projektantka, prekursorka stylu New Look, który ukształtował polską ceramikę lat 60. i wpłynął na jej rozwój w kolejnych dziesięcioleciach.

Muzeum Narodowe w Kielcach posiada największe w Polsce zbiory ćmielowskiej porcelany, na które składa się ponad 1400 eksponatów. Żadna z istniejących kolekcji nie ilustruje w sposób tak pełny, jak kielecka, przemian stylistycznych i technologicznych  porcelanowych wzorów niemal od początków działalności fabryki po XXI wiek. Na trwającej wystawie są prezentowane wzory z kolekcji muzealnych, jak i wyjątkowe obiekty ze zbiorów prywatnych.

Zobaczyć można m.in.: XIX-wieczne ćmielowskie naczynia fajansowe z dekoracją á l’antique, drukowaną, porcelanę z czasów Druckich Lubeckich i Kazimierza Cybulskiego oraz skromnie reprezentowaną w polskich zbiorach majolikę. Produkcję dwudziestolecia międzywojennego ilustrują m.in. serwisy zaprojektowane przez Bogdana Wendorfa: Kula, Kaprys i Płaski, dekoracyjny Belweder stanowiące kwintesencję stylu art déco w polskiej ceramice i do dziś goszczące na stołach placówek dyplomatycznych.

Ponadto przedstawione są przykłady figurek wykonywanych wg projektów takich artystów, jak: Tadeusz Szafran, Józef Szewczyk, Bogumił Marcinek, Halina Burtanówna-Husarska Franciszek Kalfas oraz z okresu powojennego – figurki projektantów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego: Mieczysława Naruszewicza, Lubomira Tomaszewskiego, Hanny Orthwein czy Henryka Jędrasiaka. Dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Kielcach z Polskimi Fabrykami Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. można oglądać także współczesne wzory najmłodszej marki Ćmielów Design Studio będącej jednocześnie innowacyjną pracownią wzorniczą. Są to m.in.: New Atelier, Cosmopolitan czy United Table of Europe.

W trakcie trwania współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach Polskie Fabryki Porcelany w ramach powstającej wystawy retrospektywnej przekazały do zbiorów Muzeum kilkaset porcelanowych wzorów wchodzących w skład Kolekcji Jubileuszowej. Są to naczynia powstałe w oparciu o historyczne fasony, jak: Kula, 520, Poznań, Empire, Płaski, czy Ida. Zostały one wyprodukowane w ograniczonej liczbie 220 sztuk z każdego fasonu i opatrzone ręcznie pisanym numerem.

Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach
Od 16 lipca do 29 listopada 2015 roku
Kurator wystawy: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła
Muzeum Narodowe w Kielcach

Dodaj komentarz