• 2015-07-20

Lotne Studio i Lotne projektowanie

1 sierpnia w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (Galeria Promocji Młodych Antresola) rozpocznie się wystawa wzornictwa zatytułowana Lotne projektowanie. Swoje prace pokażą na niej Nina Woroniecka, Barbara Sługocka oraz Julia Procka. Trzy projektantki, absolwentki Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, działają wspólnie jako Lotne Studio.

Nomada, projekt autorstwa Niny Woronieckiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nomada, projekt autorstwa Niny Woronieckiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projektantki w swoich realizacjachstarają się odpowiadać na realne potrzeby użytkowników, a nie sztucznie je tworzyć. W swojej pracy skupiają się na możliwie intuicyjnych i prostych rozwiązaniach, łatwo przyswajalnych przez użytkowników, jednocześnie dbając o to, by ich forma odpowiadała grupie docelowej.

Prezentowane na wystawie projekty dotyczą różnych sfer życia – od mebli po naczynia ceramiczne. Ich wspólną cechą jest wskazana w tytule wystawy lotność (lekkość, ruch, mobilność) obecna zarówno w założeniach projektowych (konstrukcyjnych) jak i przesłaniu dla użytkowników poszczególnych przedmiotów. Przykładowo Nomada to modułowy zestaw lekkich i prostych podstawowych mebli, który po złożeniu tworzy jedną, mobilną całość, przenośny dom – jest zarówno przykładem nowoczesnego wzornictwa, jak i autorską wypowiedzią na temat współczesnego stylu życia i wymogów nowoczesnego świata, w którym coraz mniej miejsca na stabilizację i zakorzenienie.

Julia Procka – poza ASP studiowała również Industrial Design na Politechnice Mediolańskiej. W 2014 roku została laureatką międzynarodowego konkursu Glassberries Design Awards, a także otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych studentów uczelni artystycznych. Bardzo interesuje ją projektowanie dla przestrzeni publicznych, jest jedną z założycielek grupy Warszawa na sprzedaż, która zajmuje się problemem chaosu reklamy zewnętrznej. Pochodzi z Otwocka i jest zaangażowana w akcje na rzecz zachowania zabytków lokalnego stylu architektonicznego – Świdermajer.

Barbara Sługocka – zanim zaczęła się interesować wzornictwem ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Następnie wyjechała na dwa lata do Sydney, gdzie ukończyła kurs grafiki komputerowej i reklamy. Studiowała również w Stuttgarcie na Staatliche Akademie der Bildenden Künste. Odbyła roczny staż jako junior designer w szwajcarskim biurze projektowym Fontana Design Works, z którym nadal współpracuje. Obecnie zajmuje się głównie projektowaniem małych form do domu i kuchni. Nieodłączną częścią jej życia jest podróżowanie oraz wspinaczka sportowa.

Nina Woroniecka – studiowała w Brand Design w L’Ecole de Design Nantes Atlantique we Francji. Za projekt Nomada (dyplom licencjacki z wyróżnieniem rektorskim) uzyskała nagrodę specjalną w konkursie make me! 2013 oraz pierwszą nagrodę w konkursie Exklusiv Prize 2013 w kategorii Design. Praca była prezentowana na Łódź Design Festiwal, Meed 2013: meeting of European designers w Budapeszcie, Coming Out: Najlepsze dyplomy ASP 2014, Zawód: projektant, czy na festiwalu NEU/NOW 2014 w Glasgow. W projektowaniu najbardziej lubi możliwość pracy w wielu różnych obszarach oraz z ludźmi z różnych środowisk. Interesuje ją projektowanie zaangażowane społecznie. W ramach rozwijania tej pasji uczestniczy obecnie w projekcie dla osób z chorobą Alzheimera.

Wystawa Lotne projektowanie
Od 1 do 30 sierpnia 2015 roku
Wernisaż: 31 lipca 2015 roku, godzina 18.00
Miejska Galeria Sztuki
Galeria Promocji Młodych Antresola
Częstochowa

Dodaj komentarz