• 2015-07-18

Bagaż historii

Teatr Dramatyczny w Warszawie zaprasza na projekcję Walizki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Pokaz odbędzie się 22 lipca o godz. 20.00 na Scenie im. Haliny Mikołajskiej. Wstęp na projekcję spektaklu jest bezpłatny.

„Walizka”, reż. Wawrzyniec Kostrzewski (źródło: materiały prasowe)

„Walizka”, reż. Wawrzyniec Kostrzewski (źródło: materiały prasowe)

Walizka to bezdyskusyjny zwycięzca tegorocznego festiwalu Dwa Teatry. Zdobyła nagrodę Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV (za reżyserię Wawrzyńca Kostrzewskiego i role Adama Ferencego oraz Krzysztofa Globisza). Wojciecha Płóciennika nagrodzono za zdjęcia, a Ewę Gdowiok za scenografię, ponadto Małgorzata Sikorska-Miszczuk otrzymała nagrodę za „oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny” a Marta Król honorowe wyróżnienie aktorskie.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk zaproponowała rodzaj awangardowej podróży, małą Odyseję człowieka, który w krótkim czasie odkrywa prawdę o samym sobie. Jest to próba opowieści o Holokauście poprzez indywidualną historię – mówi reżyser Walizki.

Spektakl wyreżyserował Wawrzyniec Kostrzewski, który w Teatrze Dramatycznym wystawił Cudotwórcę, Rzecz o banalności miłości i Wszystkich moich synów. Jest również reżyserem Kabaretu na Koniec Świata. W Walizce występuje trójka aktorów Teatru Dramatycznego: Adam Ferency, Halina Łabonarska i Marta Król, a także Krzysztof Globisz i Łukasz Lewandowski.

Adam Ferency w spektaklu „Walizka” (źródło: materiały prasowe)

Adam Ferency w spektaklu „Walizka” (źródło: materiały prasowe)

Bohater przedstawienia Fransua Żako nigdy nie poznał swojego ojca. W poszukiwaniu prawdy o korzeniach trafia do paryskiego Muzeum Zagłady. Tam, na jednej z walizek z Auschwitz rozpoznaje nazwisko ojca. Prawda, której szukał przez całe życie, nagle uderzy w niego z niebywałą siłą. Przed oczami bohatera przepłynie całe życie: dziecięce wspomnienia, sny, spotkania i podróże.

Walizka
22 lipca 2015 roku, godz. 20.00
Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Scenografia: Ewa Gdowiak
Muzyka: Piotr Łabonarski
Montaż: Jakub Motylewski
Kostiumy: Elżbieta Radke
Zdjęcia: Witold Płóciennik
Teatr Dramatyczny
Scena im. Haliny Mikołajskiej
Warszawa

Dodaj komentarz