• 2015-07-18

Pierwsze szczegóły dziewiątej edycji Pięciu Smaków ujawnione

Organizatorzy Festiwalu Filmowego Pięć Smaków ujawniają pierwsze szczegóły tegorocznego programu. Spojrzenie sekcji Focus kieruje się tym razem na najciekawsze osiągnięcia artystek z Kraju Kwitnącej Wiśni.

„One Million Yen Woman” – reż. Yuki Tanada (źródło: materiały prasowe organizatora)

„One Million Yen Woman” – reż. Yuki Tanada (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino Japońskich Reżyserek będzie pierwszą w Polsce okazją do poznania filmów wybitnych autorek, pracujących w Kraju Kwitnącej Wiśni. Do lat 90., ze względu na sformalizowany, hierarchiczny układ sił w japońskich studiach produkcyjnych, kobiety rzadko miały okazję stawać za kamerą. Przemiany obyczajowe i rozwój nowych technologii doprowadziły jednak do rewolucji. Pionierką była Naomi Kawase, której debiutancki obraz, Suzaku, zdobył nagrodę w Cannes w 1997 roku. Od tego czasu reżyserki mocnych i przenikliwych filmów budowały coraz silniejszą pozycję.

Nowe tysiąclecie przyniosło wysyp kobiecych reżyserskich debiutów, które nie tylko zdobyły uznanie krytyków, ale też przyciągnęły do kin rzesze widzów. Miwa Nishikawa, Naoko Ogigami czy Momoko Ando doczekały się uznania na licznych międzynarodowych festiwalach, a ich dzieła regularnie pojawiają się na liście najlepszych filmów roku prestiżowego japońskiego magazynu „Kinema Junpo”. Mark Schilling, znawca kina japońskiego, uznał „kobiecą nową falę” za najważniejszy trend w rozwoju tej kinematografii w ostatnich latach.

Filmy nowego pokolenia artystek pokazują współczesną Japonię z perspektywy, której dotąd brakowało – są więc cennym  przejawem oryginalności i unikatowości tego popularnego na całym świecie kina. Na Pięciu Smakach pokazane zostaną między innymi rewelacyjnie przyjęte na światowych festiwalach 0,5 mm Momoko Ando, One Million Yen Woman Yuki Tanady oraz The Light Shines Only There Mipo O – film, który był japońskim kandydatem do Oscara.

„0,5 mm” – reż. Momoko Ando (źródło: materiały prasowe organizatora)

„0,5 mm” – reż. Momoko Ando (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uzupełnieniem sekcji będzie Akademia Azjatycka – trwający przez czas festiwalu cykl wykładów poświęconych kinu kobiecemu i zagadnieniom feminizmu. Wśród pozostałych propozycji programowych festiwalu znajdą się między innnymi najlepsze filmy młodych twórców, włączone w konkursową sekcję Nowe Kino Azji, solidna porcja grozy oraz wybitne filmy gatunkowe, które w tym roku wypełnią dwie sekcje.

9. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie od 12 do 20 listopada. Wrocławska replika zaplanowana jest na dni 13–19 listopada.

9. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
Organizator: Fundacja Sztuki Arteria
Od 12 do 20 listopada 2015 roku
Warszawa

Dodaj komentarz