• 2015-07-17

Lato w Szkole Żywego Rzemiosła

Kolektyw ŻyWa Pracownia – zespół rzemieślników, architektów i instruktorów rękodzieła związanych ze Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła i Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej przez całe wakacje prowadzić będzie na krakowskim Kazimierzu twórcze warsztaty dla dzieci, dorosłych i seniorów.

Lato w Szkole Żywego Rzemiosła (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lato w Szkole Żywego Rzemiosła (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie spotkań pojawią się zagadnienia związane z tradycyjną kulturą i sztuką ludową, dawnym i współczesnym rzemiosłem, z elementami designu, zabawkarstwa, majsterkowania i kreatywnego recyklingu. W letnim programie spotkań pojawią się zagadnienia związane z tradycyjną kulturą i sztuką ludową, dawnym i współczesnym rzemiosłem, a także z elementami designu, zabawkarstwa, majsterkowania i kreatywnego recyklingu.

Warsztaty ceramiki (14 oraz 21 lipca, 11 oraz 25 sierpnia)

  • 17.00–18.00 – warsztaty rodzinne
  • 19.00–21.00 – warsztaty dla dorosłych

Podczas warsztatów pod okiem ceramików uczestnicy warsztatów poznają krok po kroku różnorodne techniki ręcznego modelowania i zdobienia gliny. Ugniatając, lepiąc, formując, rzeźbiąc, wyciskając, malując, wydrapując i wałkując tworzą z gliny miski, kubki i dzbanki, szalone zwierzaki i bajkowe stwory, rzeźby, kafle, świeczniki elementy biżuterii, a nawet gliniane domy.

Warsztaty plecionkarsko-zabawkarskie (wszystkie środy od 15 lipca do 26 sierpnia)

  • 17.00–18.30 – warsztaty rodzinne
  • 19.00–21.30 – warsztaty dla dorosłych

Zajęcia łączą w sobie zajęcia projektowe, modelarskie i konstrukcyjne z elementami plecionkarstwa, tkactwa, stolarstwa i zabawkarstwa. Na warsztatach rodzinnych powstają m.in. zabawki z drewna, siana, słomy, wikliny i surowców wtórnych, szmaciane laleczki, ziołowe przytulanki i przyjmujące wszelakie formy i funkcje wyplatane konstrukcje. Na warsztatach dla dorosłych poznawać można krok po kroku różne sploty i techniki plecionkarskie. Do działań wykorzystywane są różnorodne surowce, m.in. : wiklina, brzoza, słoma, trawa, sitowie, dereń, pnącza, siano, rattan, wełna, gazety, kable, sznurki i tkaniny. Spotkania z plecionkarstwem to także okazja do realizacji pod okiem rzemieślników autorskich projektów.

Warsztaty rzemiosła i etnodesignu (wszystkie czwartki od 16 lipca do 20 sierpnia)

  • 17.00–18.30 – warsztaty rodzinne
  • 19.00–21.00 – warsztaty dla dorosłych

Twórcze warsztaty przybliżające uczestnikom sztukę, tradycyjną kulturę, zwyczaje i rzemiosło różnych regionów Polski (i nie tylko). Wykorzystując do działań tradycyjne techniki, materiały i motywy, uczestnicy warsztatów ożywiają różnorodne techniki rzemiosła i tworzą wspaniałe dzieła sztuki, stając się na chwilę wikliniarzami, zabawkarzami, koronczarkami, tkaczami lub garncarzami.

Udział w warsztatach jest odpłatny. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Lato w Szkole Żywego Rzemiosła
Od 14 lipca do 26 sierpnia 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz