• 2015-07-17

15. edycja Festiwalu Nowe Horyzonty

23 lipca we Wrocławiu rozpocznie się 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Zostanie na nim pokazanych 340 filmów (w tym 217 pełnometrażowych) z 54 krajów.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seanse będą odbywały się w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku. Po raz dziesiąty gospodarzem wydarzenia jest miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. Filmem otwarcia w dniu 23 lipca będzie prowokacyjna, belgijska komedia o mieszkającym w Brukseli… Bogu – Zupełnie Nowy Testament Jaco Van Dormaela (m.in. Ósmy dzień), przebój sekcji Quinzaine des Réalisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes, z Benoîtem Poelvoordem, Yolande Moreau i Catherine Deneuve.

Drugim filmem, który zobaczą widzowie w pierwszy wieczór festiwalu, dokładnie w czwartą rocznicę śmierci Amy Winehouse, będzie Amy Asifa Kapadii – stworzony z nieznanych dotąd materiałów dokument o słynnej piosenkarce.

Trzecim filmem otwarcia będzie jeden z najbardziej oryginalnych filmów ostatniego festiwalu w Cannes, na którym otrzymał nagrodę za reżyserię – Zabójczyni tajwańskiego mistrza Hou Hsiao-hsiena, który tym razem mierzy się z gatunkiem wuxia – efektownych historii o legendarnych wojownikach, ale idzie zupełnie inną drogą co Zhang Yimou i Ang Lee.

W sobotę 1 sierpnia, po ceremonii wręczenia nagród, zostanie zaprezentowany najnowszy komediodramat uznanego włoskiego reżysera Nanniego Morettiego (Pokój synaHabemus PapamMoja matka – współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, reżyserce filmowej, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze. W rolach głównych występują Margherita Buy i John Turturro.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostanie pokazanych 13 filmów – autorskich, niekonwencjonalnych, szukających nowych form wyrazu. Ponownie w najważniejszej sekcji festiwalu znalazła się premiera światowa polskiego filmu. Jednym z filmów ubiegających się o Grand Prix będzie Walser – debiut fabularny polskiego artysty Zbigniewa Libery z Krzysztofem Stroińskim w roli głównej.

Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W sekcji znalazły się między innymi nagrodzony na Berlinale Performer Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy o Oskarze Dawickim oraz Wataha Crystala Moselle’a – nagrodzona przez jury festiwalu Sundance opowieść o uwięzionych w nowojorskim mieszkaniu nastolatkach, dla których filmy stają się jedynym oknem na świat.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

W sekcjach konkursowych prezentowane są filmy nowych, obiecujących twórców, natomiast w Panoramie oraz sekcji Ale kino+ tytuły doceniane na prestiżowych festiwalach autorstwa uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina. Wśród nich znalazł się Pasolini Abla Ferrary z Willemem Dafoe w roli głównej. Amerykański reżyser, autor kultowych filmów Zły porucznik i Pogrzeb, będzie gościem festiwalu.

Na tegorocznym festiwalu pokazane zostaną 22 filmy z oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Wydarzeniem festiwalu będą pokazy debiutanckiego filmu Syn Szawła Węgra László Nemesa, laureata tegorocznego Grand Prix.

Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie Philippe Garrel – najbardziej bezkompromisowy z francuskich kontynuatorów francuskiej Nowej Fali. W programie fabuły i krótkie metraże, klasyki z Jean Seberg i piosenkarką Nico, nagradzane na festiwalu w Wenecji Nie słyszę już gitaryDzika niewinność i Zwyczajni kochankowie, czy Powiew nocy z Catherine Deneuve, oraz najnowszy film reżysera W cieniu kobiet, który miał premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Wydarzeniem festiwalu będzie przegląd kina Litwy – 21 filmów fabularnych, od klasyków Vytautasa Žalakevičiusa i Almantasa Grikevičiusa z czasów ZSRR po współczesne dokonania, doceniane na światowych festiwalach przez krytyków i publiczność.

Bohaterem polskiej retrospektywy będzie Tadeusz Konwicki – zmarły w tym roku wybitny pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. W programie legendarne fabuły – od debiutanckiego nowofalowego Ostatniego dnia lata, przez kultowe Salto, po nieco zapomniane Jak daleko stąd, jak blisko.

Tegoroczna sekcja Trzecie oko nosić będzie tytuł #selfie: filmowe autoportrety. W programie znalazły się intymne, kręcone latami wideopamiętniki, bezlitosne autoanalizy, jak również bezwstydne, narcystyczne zachwyty własną osobą, między innymi: awangardowy Dziennik izraelskiego guru filmu eksperymentalnego Davida Perlova; słynne dzienniki filmowe Amerykanki Anne Charlotte Robertson Pięć lat na taśmie; wstrząsający, oparty na rosyjskim wideoblogu To nie jest kraj dla głupich ludzi Olega Mavromattiego; a także Berlin Diaries Przemysława Wojcieszka i zestaw #artselfie, przygotowany we współpracy z Filmoteką Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Tematem tegorocznej edycji sekcji Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą kostiumy. Specjalnym gościem będzie znana kostiumografka Dorota Roqueplo, która opowie o swojej pracy nad Hiszpanką Łukasza Barczyka. W programie między innymi Piąty element Luca Bessona, odnowiony cyfrowo Lampart Luchino Viscontiego, Orlando Sally Potter czy najnowszy film brytyjskiego reżysera Petera Stricklanda – hipnotyzujący, interesujący wizualnie The Duke of BurgundyReguły pożądania.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty
Od 23 lipca do 2 sierpnia 2015 roku
Wrocław

Dodaj komentarz