Jubileusz 50-lecia Biennale Form Przestrzennych

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu zaprasza na obchody jubileuszu 50-lecia I Biennale Form Przestrzennych, które odbędą się w dniach 22–23 lipca. W ramach jubileuszu będzie miała również miejsce konferencja naukowa Półwiecze inspiracji – Biennale Form Przestrzennych a dzisiejsza sztuka w przestrzeni oraz wystawa Miasto – Przestrzeń – Maszyna.

Obchody 50-lecia Biennale Form Przestrzennych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obchody 50-lecia Biennale Form Przestrzennych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konferencja naukowa Półwiecze inspiracji – Biennale Form Przestrzennych a dzisiejsza sztuka w przestrzeni ma na celu przedstawienie problematyki I Biennale w interdyscyplinarny sposób. Wśród zaproszonych gości są m.in.  prof. Waldemar Baraniewski, prof. Maciej Szańkowski, prof. Jan Wojciechowski, prof. Mirosław Duchowski, Piotr Bernatowicz i dr Łukasz Ronduda. Uczestnicy prześledzą zmiany w sztuce w przestrzeni publicznej od lat 60. do dzisiaj, zmiany strategii sztuki, zmiany samej przestrzeni publicznej naszych miast. Podnoszone zagadnienia i problemy pozwolą szukać odpowiedzi na pytanie, jak mogłoby dziś wyglądać Biennale Form Przestrzennych – a tym samym – jaka jest obecna kondycja sztuki w przestrzeni publicznej.

Wystawa Miasto – Przestrzeń –Maszyna odwołuje się do w warstwie ideowej do I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 roku. Przypadek Elbląga jest doskonałym przykładem realizacji modernistycznej utopii artystycznej, formułowanej z tej samej perspektywy; rzeźba monumentalna wykonana z metalu miała w jej myśl znaleźć się w obrębie przestrzeni publicznej za sprawą powiązania pracy robotnika i artysty. (…) Ważnym elementem wystawy jest zasygnalizowanie inspiracyjnej roli Biennale Form Przestrzennych dla wydarzeń, które po 1965 roku miały miejsce, nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Istotnym wątkiem projektu jest też postawione otwarte pytanie, w jakim miejscu, w zdeindustrializowanej Polsce znajduje się robotnicza masa pracująca, a także jak zmieniła się koncepcja sztuki w przestrzeni publicznej – pisze Jarosław Denisiuk, kurator wystawy.

Obu wydarzeniom towarzyszy okolicznościowy magazyn „Sztandar Robotnika”, do odebrania w Centrum Sztuki Galerii EL

Obchody jubileuszu 50-lecia Biennale Form Przestrzennych
Od 22 do 23 lipca 2015 roku
Konferencja naukowa Półwiecze inspiracji – Biennale Form Przestrzennych a dzisiejsza sztuka w przestrzeni: 22 lipca 2015 roku, godzina 16.00
Wystawa Miasto – Przestrzeń – Maszyna: Od 23 lipca do 31 sierpnia 2015 roku
Wernisaż: 23 lipca 2015 roku, godzina 18.00
Kurator: Jarosław Denisiuk
Współpraca kuratorska: Karina Dzieweczyńska
Współpraca: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Regionalne w Pleszewie, Galerie Výtvarného Umění v Ostravě, Kabinet Architektury Ostrava, Miasto Elbląg, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Centrum Sztuki Galeria EL
Elbląg

Dodaj komentarz