• 2015-07-17

Aida: Opera na Targu Węglowym

Aida, która uchodzi za jedną z najbardziej widowiskowych oper Giuseppe Verdiego zostanie pokazana w Gdańsku na Targu Węglowym 18 lipca o godz. 20.00. Gdańszczanie i turyści obejrzą ją bezpłatnie na ekranie diodowym komentowaną na żywo przez Jerzego Snakowskiego i Katarzynę Hołysz.

Opera na Targu Węglowym (źródło: materiały prasowe)

Opera na Targu Węglowym (źródło: materiały prasowe)

Aida powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego, a jej prapremiera w grudniu 1871 roku w Kairze była dniem wielkiego triumfu Giuseppe Verdiego. Akcja opery rozgrywa się w starożytnym Egipcie, który jest w stanie wojny z Etiopią. Główni bohaterowie – Radames (dowódca wojsk egipskich walczących z Etiopczykami) i Aida (niewolnica córki Faraona, a jak się później okazuje córka króla Etiopii) darzą się głębokim uczuciem, jednak na drodze ich miłości staje Amneris, zakochana bez wzajemności w Radamesie córka Faraona. Rozdarcie bohaterów pomiędzy tym, co osobiste a racją stanu prowadzi do tragicznego finału.

To nagranie powstało w miejscu, które kojarzy mi się z Aidą najbardziej, na Arena di Verona. Wystawia się ją tam rokrocznie od stu lat w sposób kanoniczny: bogata scenografia, pełne blichtru kostiumy i rekwizyty połyskujące fałszywym złotem i klejnotami, tłumy statystów i zwierząt, które oszałamiają w scenie triumfalnego marszu, patetyczne i koturnowe aktorstwo oraz wielkie głosy, które muszą wypełnić ogromną przestrzeń areny na której śpiewa się bez nagłośnienia. Na szczególną uwagę zasługuje śpiewająca po włosku, przetrzymywana w niewoli egipskiej etiopska księżniczka Aida czyli fenomenalna Chinka Hui He – opowiada Jerzy Snakowski.

Opera na Targu Węglowym (źródło: materiały prasowe)

Opera na Targu Węglowym (źródło: materiały prasowe)

Kompozytor był szczególnie dumny z ostatniej sceny opery – duetu Aidy i Radamesa skontrastowanego z lamentem Amneris i chóru. Sam skromnie dodawał, że Aida należy do grona jego najmniej złych oper. Dwa miesiące po premierze w Kairze Aida pojawiła się na scenie La Scali, a kolejnym wykonaniem w Parmie w 1872 roku dyrygował już osobiście Verdi. Od tego czasu wystawiana jest w największych operach na świecie. W Polsce, po raz pierwszy w 1875 roku, w Teatrze Wielkim w Warszawie. Należy do grupy oper najczęściej wystawianych w warunkach plenerowych dlatego też mieszkańcy Gdańska i turyści obejrzą ją właśnie w plenerowej inscenizacji z Arena di Verona we Włoszech z 2012 roku.

Pokazowi towarzyszyć będzie komentarz Katarzyny Hołysz i Jerzego Snakowskiego. Opera trwa 150 minut i podzielona jest na cztery akty.

W rolach głównych: Aida – Hui He, Radames – Marco Berti, Amneris – Andrea Ulbrich, Amonasro – Ambrogio Maestri, Faraon – Roberto Tagliavini, Ramfis – Francesco Ellero D’Artegna, Posłaniec – Antonello Ceron, Kapłanka – Antonella Trevisan. Orkiestra, Chór i Balet di Verona.

Aida
Opera na Targu Węglowym
18 lipca 2015 roku, godz. 20.00
Przekład libretta na język polski: Dorota Sawka
Dyrygent: Daniel Oren
Reżyseria: Gianfranco de Bosio
Choreografia: Susanna Egri
Instytut Kultury Miejskiej
Gdańsk

Dodaj komentarz