Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury

Już pod koniec lipca Wydawnictwo Czarne opublikuje zbiór reportaży o warszawskim Pałacu Kultury i Nauki pod redakcją Magdaleny Budzińskiej i Moniki Sznajderman.

„Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Nie ma w Polsce drugiego takiego budynku, który od kilkudziesięciu lat nieustannie budzi emocje. Dla wielu Polaków to symbol zniewolenia – niechciany dar Stalina, który bezwzględnie należałoby zetrzeć z powierzchni ziemi. Pomysł zresztą nienowy. Pałac wyleciał w powietrze w finałowej scenie Rozmów kontrolowanych, grzebiąc komunistycznych dygnitarzy. W rzeczywistości wciąż jednak góruje nad miastem, będąc – ku rozpaczy jednych, radości innych – jego symbolem i turystyczną atrakcją. To z jego trzydziestego piętra najchętniej ogląda się panoramę Warszawy, nie pominą go autorzy żadnego przewodnika po mieście.

Antologia reporterskich opowieści o Pałacu zawiera kilkadziesiąt tekstów z okresu obejmującego ponad sześćdziesiąt lat jego istnienia: od Symbolu przyjaźni i pokoju, Dumy, siły, radości przez Tort z piaskowca, Kamienny kwiat po Obronę Sali Kongresowej i Duchy w Pałacu. To historia niekończącej się dyskusji, czym Pałac Kultury i Nauki był, jest i będzie.

Autorzy: Katarzyna Bielas, Olgierd Budrewicz, Andrzej Chrzanowski, Bohdan Czeszko, Roman Frister, Andrzej Friszke, Dorota Jarecka, Włodzimierz Kalicki, Marcin Kołodziejczyk, Mirosław Kowalewski, Kazimierz Koźniewski, Hanna Krall, Angelika Kuźniak, Cezary Leszczyński, Cezary Łazarewicz, Piotr Łojewski, Krzysztof Malinowski, Karol Małcużyński, Sławomir Mizerski, Jerzy Morawski, Beata Pawlak, Witold Pawłowski, Joanna Podgórska, Krystyna Pytlakowska, Zbigniew K. Rogowski, Marek Sadzewicz, Joanna Solska, Grzegorz Sroczyński, Mariusz Szczygieł, Zofia Uszyńska, Ewa Wilcz-Grzędzińska, Anna Wittenberg, Marta Zielińska

Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury
Redakcja: Magdalena Budzińska, Monika Sznajderman
Premiera: 29 lipca 2015 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz