Zbigniew Woźniak i jego malarstwo

17 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Przemyślu rozpocznie się wystawa Malarstwo, podczas której swoje prace zaprezentuje Zbigniew Woźniak.

Zbigniew Woźniak, „1x8”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Woźniak, „1x8”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Woźniak zajmuje się malarstwem, rysunkiem, a także grafiką. Jego obrazy z pogranicza rzeczywistości oraz snu powstają w szczególny sposób. Artysta przyznaje, że nigdy nie wie, co dokładnie powstanie na danym płótnie. Jego pomysły, jak przyznaje, materializują się w głowie w formie szkicu. „Zanim wykonam pierwszą kreskę, odczuwam jakieś drżenie, lęk” – przyznaje Woźniak.

Leonardo da Vinci uważał, że malarstwo to rzecz intelektu. Nie ujmując poznawczej roli sztuki, dzisiaj umiejscawia się sztukę jako rodzaj aktywności bliskiej grze, zabawie. Jednakże sądzę, że prawdziwego uniesienia, szczęścia, doznajemy w kontakcie z Naturą, a także z wielka sztuką. To coś więcej niż przeżycie estetyczne, to olśnienie. Zawsze powtarzam, że natura jest we mnie, że nie muszę wiedzieć, co chcę namalować aby powstał obraz. Nie myślę żeby to była jakaś arogancja, ślepa na ryzyko jakie niesie przypadkowość przeżycia – opowiada o swojej twórczości Zbigniew Woźniak.

Zbigniew Woźniak – urodził się w 1957 roku w Świdniku. Ukończył Liceum Plastyczne w Lublinie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Architektury Wnętrz i Malarstwa. Dyplom obronił w  pracowni malarstwa prof. Jana Szancenbacha w 1984 roku. Od 1985 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Obecnie pracuje jako adiunkt w pracowni malarstwa w Zakładzie Malarstwa I u prof. Walentego Wróblewskiego. W jego dorobku artystycznym znajduje się 16 wystaw indywidualnych oraz udział w 30 wystawach zbiorowych, konkursach i przeglądach w kraju oraz za granicą.

Wystawa Zbigniew Woźniak. Malarstwo
Od 17 lipca do 1 września 2015 roku
Finisaż: 28 sierpnia 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Przemyśl

Dodaj komentarz