Bohaterowie komiksów w podróży

Od 17 lipca do 25 października w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie będzie można oglądać wystawę Wojtka Łowickiego Podróżne małe i duże bohaterów polskiego komiksu.

„Podróże małe i duże bohaterów polskiego komiksu” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Podróże małe i duże bohaterów polskiego komiksu” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Podróże służą nie tylko przemieszczaniu się z punktu A do punktu B, to również wyprawy badawcze, naukowe, niekoniecznie służące tylko przyjemności, ale przede wszystkim dające ludzkości wiedzę, pozwalającą z kolei na rozwój tak ważnych dziedzin jak medycyna, fizyka czy biologia. Ludzkość wędrowała od samego początku jej stworzenia. Co zresztą było motorem napędowym rozwoju cywilizacji, zwłaszcza techniki. Człowiek wędrował niekiedy wiele setek mil, by znaleźć lepsze miejsce do życia. Z czasem zaczął wykorzystywać do tego udomowione zwierzęta. Doskonale przydatne okazały się konie i osły, zwłaszcza ich mieszanka, muł, silny i odporny na najtrudniejsze nawet warunki. Wszystko się jednak zmieniło po wynalezieniu koła. Jak ważne było to odkrycie możemy obserwować do dziś w każdej niemal sferze życia. Użycie tego kształtu jako elementu nośnego stało się rewolucyjne. Wydarzyło się to aż 5 i pół tysiąca lat temu. Od tego czasu wiele jeszcze wynalazków wydała na świat nieustająca ludzka wyobraźnia: silniki parowe, spalinowe, odrzutowe, elektryczność i rakiety, dzięki którym już dziś jesteśmy w stanie wybrać się w kosmiczną podróż.

Na wystawie Wojtka Łowickiego zostaną zaprezentowane wszelkie rodzaje podróży: tych małych i tych dużych. Będzie można zobaczyć jaka technologia i jakie wynalazki jej służyły kiedyś, a jakie dzisiaj. To wszystko będzie można oglądać w nietypowym ujęciu, bo za pomocą komiksowych kadrów. Oto kilka przykładów haseł, o których będzie mowa i które wraz z komiksowymi ilustracjami oraz popularnonaukowymi komentarzami i ciekawostkami będzie można znaleźć na wystawie: czar czterech kółek, obozy harcerskie, podbój Dzikiego Zachodu, riksza, tratwa, list w butelce, rower, bocianie gniazdo, sanki, motor, „żelazny koń”, harleyowcy, balon, śmigłowiec, parowiec i jeszcze wiele, wiele innych.

Wojtek Łowicki, Podróże małe i duże bohaterów polskiego komiksu
Od 17 lipca do 25 października 2015 roku
Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki
Szczecin

Dodaj komentarz