• 2015-07-15

Jazzowo w Krakowie

Już 21 lipca odbędzie się kolejny hitowy koncert tegorocznej, dwudziestej odsłony Letniego Festiwalu Jazzowego w Krakowie. W Centrum Kongresowym ICE pojawi się Herbie Hancock, który wystąpi solo, na fortepianie i keyboardach.

Herbie Hancock, koncert – plakat  (źródło: materiały prasowe)

Herbie Hancock, koncert – plakat (źródło: materiały prasowe)

Pianista ma w dorobku hity, rozpoznawalne od pierwszego dźwięku. Kto z fanów jazzu nie pamięta przeboju wchodzącej na rynek w latach osiemdziesiątych telewizji MTV – Rockit, czy dodatkowo rozsławionego przez zespół US3 Cantaloupe Island. Zapadającą w pamięć muzykę Hancocka doceniła Amerykańska Akademia Filmowa przyznając mu w 1986 roku Oskara za muzykę do filmu Round Midnight, legendarnej, muzycznej opowieści o przyjaźni muzyków jazzowych.

Herbie Hancock od siódmego roku życia grał na fortepianie. Uznany za muzyczne „cudowne dziecko” w wieku 11 lat zagrał V Koncert fortepianowy D-dur Mozarta z Orkiestrą Symfoniczną z Chicago. W wieku lat 20 został zauważony przez trębacza Donalda Byrda który zaprosił go do swojego zespołu. W 1962 nagrał swój debiutancki album Takin’ Off, na którym znalazł się pierwszy hit artysty, Watermelon Man. Już w następnym roku na zaproszenie Milesa Davisa wstąpił do jego kwintetu. Razem z Ronem Carterem (kontrabas) i Tonym Wiliamsem (perkusja) stworzył tam najsłynniejszą sekcję rytmiczną modern jazzu.

W 1968 Hancock opuścił zespół Davisa i zwrócił się ku samodzielnym muzycznym poszukiwaniom, rozwijając właśnie tworzącą się muzykę fusion. Owocem tej jego działalności był m.in. bestsellerowy album Head Hunters, nagrany w 1973 dla Columbia Records. Na początku lat 70. jako jeden z pierwszych wprowadził elektroniczne instrumenty klawiszowe.

Artysta jest laureatem czternastu nagród Grammy. Publiczność z ogromną ciekawością oczekuje pierwszego koncertu Herbiego Hancocka w Krakowie. Artysta swobodnie porusza się w klimatach jazzowych, ale także popu, rapu czy nawet techno, stąd jego koncert może obfitować w muzyczne zaskoczenia i odkrycia.

Herbie Hancock
21 lipca 2015 roku
Letni Festiwal Jazzowy
Piwnica Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz